Maďarsko a EBRD přebírají 30% podíl v maďarské Erste


15:12 • 20. června 2016

Tagy: Erste, Maďarsko

Dvěma menšinovými, ale přesto významnými akcionáři maďarské části bankovní skupiny Erste se stanou maďarský stát a Evropská banka pro obnovu a rozvoj EBRD. V obou případech silou 15 procent. Obchod je završením jednání z února roku 2015. Erste a oba kupující dohodli cenu za 30% podíl celkem 77,78 miliardy forintů.

Do chodu bank v zemi nejen skrze jejich zdanění a nucenou konverzi cizoměnových půjček maďarská vláda výrazně zasahuje. „Nejvýznamnějším cílem maďarské vlády je posílit růst, skrze vyšší úvěrování a pomoc bankovnímu systému se stabilizovat a expandovat,“ uvedl ministr hospodářství Mihály Varga. Dodal, že banka už aktivnější úvěrování přislíbila a tento obchod „dále posílí důvěru mezi Maďarskem a bankou“.

Erste v rámci dohody vládě slíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program v objemu 550 milionů eur, v přepočtu zhruba 15 miliard korun. Ze strany EBRD bylo jednou z podmínek uskutečnění transakce postupné snižování sektorové bankovní daně, kterou zavedla vláda Viktora Orbána v roce 2010.

Maďarsko převezme podíl v Erste prostřednictvím státní společnosti Corvinus. Ta už loni koupila od americké GE Capital celou Budapest Bank za 700 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 16,7 miliardy korun.

Rakouská bankovní skupina Erste, v jejímž čele stojí Andreas Treichl, patří k předním finančním institucím ve východní části Evropské unie. Erste působí na sedmi trzích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
ERSTE

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.