Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Český export byl loni rekordní

Export tuzemských firem v přeshraničním pojetí dosáhl loni rekordních 3,89 bilionu korun. To je meziročně o 7,2 procenta více. Závislost české ekonomiky na exportu do zemí Evropské unie loni dál rostla, mířilo tam již 83,3 procenta tuzemského vývozu. Vývoz do Ruska se propadl o téměř 31 procent. 

„Vývozci vykázali rekordní celoroční výsledek, čemuž napovídal vývoj během jednotlivých měsíců celého roku 2015. Do karet jim hrála uměle oslabená koruna. Svědčilo jim také ekonomické oživování eurozóny, zejména v první polovině roku,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Dodal, že hospodářský útlum Číny zatím z čísel patrný není. A to ani zprostředkovaně, skrze nepřímý vývoz. Vývozci do Ruska se zjevně dokázali rychle přeorientovat na jiné trhy a ani téměř třetinový propad exportu do Ruska z důvodu sankcí není na celkovém výsledku znát.

Kovanda: Útlum Číny průmyslu vyhovuje

Bilance zahraničního obchodu skončila loni přebytkem 149,1 miliardy Kč, meziročně o 3,1 miliardy korun vyšším. Vývoz v národním pojetí se loni meziročně zvýšil o 6,5 procenta, dovoz vzrostl o 6,7 procenta. Za prosinec vykázal zahraniční obchod přebytek půl miliardy korun, což je meziroční růst o 6,2 miliardy korun.

Export do Německa loni vzrostl o 8,7 procenta na 1,26 bilionu korun. Rychle rostl vývoz na Slovensko, meziročně o 14,3 procenta. Do Velké Británie tuzemské firmy vyvezly o 11,9 procenta víc zboží. Dovoz do Česka se loni meziročně zvýšil v přeshraničním pojetí o osm procent. Import z Číny vyskočil o 28 procent.

 

Tuzemský export loni zpomalil růst na 7,5 procenta. Dominantní podíl má EU. Šampionem v růstu exportu je Slovensko, naopak propadl vývoz do Ruska.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 29. leden 2016

 

Celkové bilanci zahraničního obchodu podle Kovandy pomáhá stále levná ropa (a pohonné hmoty), která snižuje nominální hodnotu dovozu, čímž celkové saldo zahraničního obchodu vylepšuje. Dovoz loni vzrostl citelněji než vývoz, což v daném kontextu svědčí o silné domácí poptávce. Přebytek obchodní bilance překonal rekord z roku 2014.

„Dařit se bude zahraničnímu obchodu i letos. Klíčové důvody jeho příznivého vývoje jsou stále přítomny. ČNB bude pravděpodobně oslabovat korunu po celý letošní rok a nízké zůstanou i ceny ropy, byť se efekt plynoucí z jejich meziročního srovnání vyčerpá,“ naznačil ekonom. Navíc se otevřeně mluví o možnosti zrušení sankcí souvisejících s rusko-ukrajinským konfliktem, což by podle Kovandy bylo dalším pozitivním impulsem pro náš zahraniční obchod.

Newsletter