Křehkost evropského realitního sektoru. Jak je na tom ČR?


12:13 • 4. ledna 2017

Tagy: Evropa, reality, Ekonomika, ECB, Krize

Prostředí minimálních úrokových sazeb odstartovalo boom realitního sektoru. Situace už však dospěla do té míry, že se začíná hovořit o prvních bublinách. Kde v Evropě je realitní segment nejzranitelnější? A jak je na tom ČR?

Na křehkost realitních sektorů se zaměřuje Výbor pro systémová rizika Evropské centrální banky. Poslední šetření ukázalo, že nejvíce ohroženou zemí je Švédsko, které v rámci scoringového modelu získalo hodnocení 2,2 bodu. Hned za ním je Lucembursko s 1,8 body a Velká Británie s 1,7. Varování pak obdrželo ještě dalších pět zemí (Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Nizozemí). Česká republika naopak skončila s 0,8 body mezi skupinou šťastnějších, tedy těch, jejichž realitní sektor nevykazuje známky nafukující se bubliny.

Bilance centrálních bank. Od „Lehmanů“ srazily sazby 690krát

Jak se bude situace vyvíjet v roce 2017? Podle britské banky Barclays se dá čekat další zintenzivnění křehkosti evropských realitních sektorů, a to proto, že většina „léčebných“ opatření je zaměřena na úvěrovací činnost komerčních bank a nikoliv na úrokové sazby těch centrálních.

„Současná měnová politika je jako nástroj řešení makroprudenčích hrozeb spojených s nízkými sazbami vyloučena,“ přepisuje server Business Insider slova analytického týmu Barclays. „Proto, především vzhledem k vytrvale akomodativní politice Evropské centrální banky, předpokládáme, že nevyváženost evropského realitního sektoru bude i v roce 2017 pokračovat.“

Riziko možného přehřátí je tedy stále ve hře. I přesto však banka nepředpokládá, že by v dohledné době mělo dojít k výraznějším problémům. Proč? Právě díky trvale nízkým sazbám, které budou situaci udržovat v současném, byť ne zcela stabilním, stavu.

Kam s penězi, až splasknou tři hlavní tržní bubliny?

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.