Česká ekonomika roste rychleji, než se čekalo


10:43 • 16. srpna 2016

Tagy: ČR, HDP ČR

Růst hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí zpomalil podle předběžných údajů na 2,5 procenta v meziročním vyjádření. Mezičtvrtletně HDP stoupl o 0,9 procenta. Překonal tak očekávání trhu i České národní banky. Revize v řádu až několik desetin procentních bodů směrem dolů je ale možná. Nynější výsledek je tedy třeba brát s rezervou. Pokud by se potvrdil, značí to, že česká ekonomika si udržuje solidní růstové tempo a že její zpomalení po loňském zářném, avšak bezprostředně neopakovatelném výkonu je pozvolnější, než se čekalo.

Varovná je letos ovšem ztráta dynamiky průmyslové výroby bez zahrnutí autoprůmyslu. Právě výroba aut, po kterých v eurozóně přetrvává silná poptávka, nakonec český průmysl „zachraňuje“. Silná zahraniční poptávka po tuzemských vozech se promítá i do čísel za zahraniční obchod, který má našlápnuto k dalšímu rekordnímu roku v řadě.

Vedle zahraničního obchodu je pak momentálně druhým klíčovým tahounem české ekonomiky spotřeba domácností. Ačkoli spotřebitelský sentiment od ledna setrvale klesá, Češi své výdaje neomezují. Zvýšenou nejistotu totiž registrují zatím spíše za hranicemi, v podobě zintenzivňujících se teroristických útoků, nárůstu geopolitických tenzí nebo událostí typu referenda o vystoupení Británie z EU.

Vnitropolitickou a vnitroekonomickou situaci v ČR však vnímají jako stabilizovanou a příznivou, v čemž je utvrzuje poměrně citelný růst mezd a vyhlídky na jeho pokračování, a to jak v podnikatelské, tak nepodnikatelské sféře. Horšící se spotřebitelský sentiment je tak spíše jen odrazem nepříznivých nebo znejisťujících zpráv ze zahraniční, které ovšem nemají tak silný bezprostřední dopad na spotřebitelské chování Čechů.

Spotřeba domácností tak zůstane na solidní úrovni i ve zbytku letošního roku, stejně jako výkon zahraničního obchodu. Za celý letošní rok vykáže růst HDP solidní úroveň 2,5 procenta.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.