Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Téměř polovina britských domácností čeká negativní dopady brexitu

Téměř polovina britských domácností se domnívá, že rozhodnutí opustit Evropskou unii v dlouhodobém horizontu poškodí ekonomiku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Markit. Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v červnovém referendu.

Průzkum organizace Markit ukázal, že podíl domácností, podle kterých se ekonomické vyhlídky na příštích deset let kvůli brexitu zhoršily, se v listopadu zvýšil na 49 procent ze 47 procent v srpnu a ze 42 procent v červenci.

Dosavadní hospodářské dopady odhlasování brexitu jsou zatím mírnější, než většina ekonomů předpokládala. Maloobchodní tržby v Británii se zvyšují nejrychlejším tempem za několik let a spotřebitelská důvěra zůstává na solidní úrovni. V příštím roce se však finance domácností podle analytiků pravděpodobně dostanou pod zvýšený tlak kvůli růstu inflace. Tu tlačí vzhůru slabší kurz libry, který zdražuje dovážené zboží.

Očekává se, že ministr financí Philip Hammond ve středu při prezentaci rozpočtového plánu představí opatření, jejichž cílem bude pomoci spotřebitelům překonat ekonomické důsledky brexitu.

„Pro mnoho voličů se referendum o EU týkalo jiných záležitostí než ekonomiky,“ uvedl ekonom společnosti Markit Chris Williamson. „Nejnovější průzkum však ukazuje, že v souvislosti s brexitem se nyní očekávají vyšší ekonomické náklady než dříve,“ dodal.

Průzkumu se zúčastnilo 1500 Britů. Jejich názory na hospodářské vyhlídky se výrazně lišily v závislosti na věku. Pozitivní dopady brexitu na ekonomiku předpovídali pouze lidé ve věku nad 55 let. Nejvíce pesimističtí ohledně hospodářských vyhlídek byli naopak mladí lidé, uvedla agentura Reuters.

Newsletter