Řecko? Odepsání dluhu, nebo hospodářská katastrofa

Roklen24, čtk
12:35 • 26. června 2015

Tagy: Řecko, Grexit, dluhopis, reformy, Kapitál

Pokud chtějí mezinárodní věřitelé udržet Řecko v eurozóně, budou muset přistoupit k restrukturalizaci jeho dluhů. Řekl to dnes analytik Alexander Kritikos z německého ekonomického institutu DIW. Upozornil zároveň, že odchod z eurozóny by pro Řecko znamenal hospodářskou katastrofu.

„Z dlouhodobého pohledu je jediné životaschopné řešení restrukturalizace řeckého dluhu,“ řekl Kritikos. „Vzhledem k postoji německých poslanců, kteří budou muset takové řešení schválit, považuji za nejvhodnější nepřímé odepsání dluhu formou prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů o deset i více let a zároveň snížení úrokové míry,“ doplnil.

Restrukturalizace dluhu by podle ekonoma výrazně zlepšila situaci zadluženého Řecka. „Přestaly by řeči o Grexitu, což by zastavilo útěk kapitálu ze země. Klesly by také obavy investorů ze ztráty peněz a do Řecka by mohly začít proudit nové investice,“ uvedl Kritikos.

Eurokomisař: Atény mají pět dní, aby se udržely v eurozóně

Odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, považuje ekonom institutu DIW za katastrofu pro Atény. „Pokud Řecko eurozónu opustí, bude tamní centrální banka tak jako v minulosti financovat státní dluh tištěním peněz. To vyvolá inflaci 20 až 30 procent ročně, takže se Řecku budou vyhýbat investoři. Vzdělaní a dobře vydělávající lidé odejdou, aby se jejich prostředky neznehodnotily,“ varoval.

Dalším dopadem odchodu Řecka z eurozóny by podle Kritikose bylo i snížení vůle k reformám. „Pokud Řecko společnou měnu opustí, nikdo ho k reformám tlačit nebude. A je naivní myslet si, že se pro ně země rozhodne sama. Současná situace, kdy je řecká ekonomika založená jen na zemědělství a cestovním ruchu, by se tak nezlepšila a nedal by se očekávat růst konkurenceschopnosti,“ řekl.

Kritikos zůstává přesvědčen, že pokud se mezinárodní věřitelé dohodnou s Řeckem na prodloužení finanční pomoci, němečtí poslanci to i přes rostoucí odpor schválí. „Neumím si představit, že by konzervativci z CDU většinově odmítli návrh, za který se postaví kancléřka (Angela) Merkelová. To by bylo vyjádření nedůvěry její vládě, a to si poslanci nepřejí,“ řekl.

Řecko se snaží dohodnout se z mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z již dříve dohodnutého záchranného programu. Euroskupina se kvůli řecké krizi znovu sejde v sobotu. Řecku bez dohody s věřiteli hrozí bankrot a možná i odchod z eurozóny.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.