Řecko? Odepsání dluhu, nebo hospodářská katastrofa

Pokud chtějí mezinárodní věřitelé udržet Řecko v eurozóně, budou muset přistoupit k restrukturalizaci jeho dluhů. Řekl to dnes analytik Alexander Kritikos z německého ekonomického institutu DIW. Upozornil zároveň, že odchod z eurozóny by pro Řecko znamenal hospodářskou katastrofu.

„Z dlouhodobého pohledu je jediné životaschopné řešení restrukturalizace řeckého dluhu,“ řekl Kritikos. „Vzhledem k postoji německých poslanců, kteří budou muset takové řešení schválit, považuji za nejvhodnější nepřímé odepsání dluhu formou prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů o deset i více let a zároveň snížení úrokové míry,“ doplnil.

Restrukturalizace dluhu by podle ekonoma výrazně zlepšila situaci zadluženého Řecka. „Přestaly by řeči o Grexitu, což by zastavilo útěk kapitálu ze země. Klesly by také obavy investorů ze ztráty peněz a do Řecka by mohly začít proudit nové investice,“ uvedl Kritikos.

Eurokomisař: Atény mají pět dní, aby se udržely v eurozóně

Odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, považuje ekonom institutu DIW za katastrofu pro Atény. „Pokud Řecko eurozónu opustí, bude tamní centrální banka tak jako v minulosti financovat státní dluh tištěním peněz. To vyvolá inflaci 20 až 30 procent ročně, takže se Řecku budou vyhýbat investoři. Vzdělaní a dobře vydělávající lidé odejdou, aby se jejich prostředky neznehodnotily,“ varoval.

Dalším dopadem odchodu Řecka z eurozóny by podle Kritikose bylo i snížení vůle k reformám. „Pokud Řecko společnou měnu opustí, nikdo ho k reformám tlačit nebude. A je naivní myslet si, že se pro ně země rozhodne sama. Současná situace, kdy je řecká ekonomika založená jen na zemědělství a cestovním ruchu, by se tak nezlepšila a nedal by se očekávat růst konkurenceschopnosti,“ řekl.

Kritikos zůstává přesvědčen, že pokud se mezinárodní věřitelé dohodnou s Řeckem na prodloužení finanční pomoci, němečtí poslanci to i přes rostoucí odpor schválí. „Neumím si představit, že by konzervativci z CDU většinově odmítli návrh, za který se postaví kancléřka (Angela) Merkelová. To by bylo vyjádření nedůvěry její vládě, a to si poslanci nepřejí,“ řekl.

Řecko se snaží dohodnout se z mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z již dříve dohodnutého záchranného programu. Euroskupina se kvůli řecké krizi znovu sejde v sobotu. Řecku bez dohody s věřiteli hrozí bankrot a možná i odchod z eurozóny.

Newsletter