Jestřábi z Fedu mají strach z recese

AKTUALIZOVÁNO – Centrální bankéři Fedu, kteří preferují zvýšení úrokových sazeb, se obávají, že oddalování jejich růstu může uvrhnout zemi do recese. Vyplývá to ze zápisu americké centrální banky ze zářijového zasedání. Podle některých z bankéřů bylo rozhodnutí odložit růst úrokových sazeb v září těsné, zvýšení čekají „relativně brzy“.

Prezidentka kansaského Fedu George Estherová e prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová řekly, že rozhodnutí držet sazby může poškodit důvěryhodnost centrální banky na trzích. Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren nezašel až tak daleko, odklad růstu sazeb by podle něj mohl vést Fed k mnohem agresivnější cestě, „která by spíše zkrátila, než prodloužila“, ekonomickou expanzi.

Naopak holubičí část Fedu tvrdila, že ekonomika roste stále pomalu – růst hrubého domácího produktu byl za první polovinu roku kolem jednoho procenta – a inflace zůstává utlumena, což znamená, že šance na změnu kurzu měnové politiky je nízká.

Zápis tak potvrdil, že centrální bankéři se neshodnou v tom, jak by se měnová politika měla dál ubírat. Jejich neshody se dál prohloubily. Není ani jasno ve vyhlídkách inflace.

Wall Street po zveřejnění zápisu Fedu uzavřela smíšeně. Dow Jonesův index třiceti předních amerických podniků dnes rostl o 0,09 procenta a širší index S&P 500 zpevnil o 0,11 procenta. Naopak technologický Nasdaq oslabil o 0,15 procenta. „Jsme tam, kde jsme byli: trh stále sází na to, že šéfka Fedu Janet Yellenová chce zvýšení sazeb v prosinci,“ uvedl Quincy Krosby, stratég firmy Prudential Financial.

Eric Stein z Eaton Vance doplnil, že pro něj byla zpráva z Fedu celkem neutrální, byť mu říká, že debata jestli zvýšit sazby, nebo ne, byla živá. „Podle mě je to o tom, koho následuje Yellenová. Loni se zdálo, že to byl místopředseda Rady guvernérů Stanley Fischer, tento rok se to zdá být členka Rady guvernérů Lael Brainardová,“ dodal Stein.

Měnový výbor v září ponechal základní úrokové sazby beze změn. Signalizoval ale jejich zvýšení ještě do konce letošního roku. Současně ale centrální banka změnila výhled růstu úroků na příští dva roky. Podle většiny ekonomů Fed na zasedání, které se koná 1. a 2. listopadu, ponechá sazby opět beze změn. Koná se totiž těsně před prezidentskými volbami. Američané o nástupci Baracka Obamy rozhodnou 8. listopadu.

 

Newsletter