Listopadový oddych ČNB. Intervence „pouhých“ 14 miliard

,
AKTUALIZOVÁNO 10:15 10:06 • 6. ledna 2017

Tagy: ČNB, intervence, euro, koruna, EURCZK

Česká národní banka pokračuje v intervencích. V listopadu si však dala menší oddych, když proti zpevnění české měny použila „pouhých“ 14 miliard korun. Pro srovnání, v říjnu ta samá částka dosáhla 107 miliard, což je druhé nejvyšší číslo od začátku intervenčního režimu.

ČNB při chuti. Říjnové intervence byly druhé nejvyšší

Většina intervencí byla v listopadu podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera provedena na začátku měsíce před výsledky prezidentských voleb v USA. „Poté tlak na kurzový závazek dočasně polevil a listopadové intervence tak patřily mezi ty nižší v minulém roce, zejména po rekordním září a říjnu, kdy dosahovaly kolem 100 miliard korun měsíčně,“ uvedl.

I podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala je za listopadovým poklesem vybírání zisků z předchozích spekulací a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA. „ČNB tak nemusela po zbytek měsíce vůbec intervenovat, protože kurz koruny se pohyboval v bezpečné vzdálenosti od hranice 27 korun za euro,“ uvedl. K hranici 27 korun za euro se podle něj koruna vrátila v polovině prosince, kdy ČNB zřejmě opět musela začít eura skupovat. „A v tomto duchu pokračuje vývoj na trhu i na začátku ledna,“ dodal.

Kovanda: ČNB bude muset trhy s exitem překvapit

Intervenční režim banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EURCZK. Od té doby do konce loňského listopadu intervenovala v objemu zhruba 812 miliard korun.

V tuto chvíli se poměrně silně spekuluje, jak dlouho bude ČNB režim ještě udržovat. Oficiální stanovisko, které opětovně zaznělo na posledním zasedání bankovní rady, je, že banka neukončí intervence dříve než v polovině letošního roku. Přesný termín však dosud nezná ani samo vedení ČNB.

Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

Zajímavostí je, že v souvislosti s tzv. „exitem“ již byla probírána i možnost zavedení záporných úrokových sazeb. Podle dnešního zápisu z posledního zasedání zazněly hlasy, že „záporné úrokové sazby jsou vhodným nástrojem podpory kurzového závazku a hladkého průběhu opuštění tohoto závazku, zejména ve formě zacílené na dodatečný příliv spekulativního kapitálu“

Na druhou stranu však bylo řečeno i to, že záporné sazby „mohou v delším období představovat riziko pro finanční stabilitu a že jejich zavedení není konzistentní s opuštěním kurzového závazku, neboť k němu by mělo dojít v období očekávaného postupného zpřísňování měnových podmínek.“

Co se týče objemu devizových rezerv, ty se v prosinci vyšplhaly z předchozích 80,36 miliardy euro na 80,97 miliardy, což odpovídá cca 47 % HDP. Celkově za loňský rok stouply o 21,7 miliardy eur. Výraznější růst zaznamenaly již v roce 2015, přičemž v dřívějších letech rostly nejvýše o jednotky miliard eur.

Vlogger Rusnok. Co řekl v historicky prvním video blogu ČNB?Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.