Největší cenový propadák – VTVL

Statkem, který letos zlevnil nejvíce nejsou akcie Volkswagenu. Ale také – zhruba stonásobně zlevnilo cestování do vesmíru. Na svědomí ho nemá Space X Elona Muska, nýbrž projekt Blue Origin, za kterým stojí Jeff Bezos, zakladatel Amazonu. Jeho raketa New Shepard dokázala dosáhnout hranice vesmíru a opět bezpečně přistát na místě vzletu.

Proč je to zajímavé?

Třebaže koupit si pozemky na Měsíci není nedosažitelné, jít se po nich projít si opravdu nemůže dovolit jen tak někdo. S pohonnou raketou na jedno použití v ceně 65 milionů dolarů se i NASA rozhodla přestat do vesmíru vysílat svoje raketoplány. Vesmírných závodů třetího tisíciletí se chopila zmíněná dvojice Musk-Bezos. Ten si svůj úspěch po zásluze užil svým historicky prvním tweetem.

Dotankovat a zpět

Jak bylo zmíněno, kompletní raketa stojí přes 60 milionů dolarů, přičemž doplnění paliva již pouhý čtvrtmilion. Cesta do vesmíru se stala mnohem více dostupnou a z hlediska businessu, který by dokázal do kosmu dopravit posádku klientů, také investičně mnohem reálnější.  Na celý proces se perspektivní zákazník může podívat zde:


 

O co se závodí?

Musk se na Twitteru bránil, že Blue Origin nedosáhl orbity a že hranice vesmíru není až takový úspěch. Rozdíl v náročnosti je hezky ilustrován zde. Muskovi projektu Space X se loni podařilo po dosažení orbity přistát na vodě, na zemi zatím ne, což je klíčové. Závodí se totiž zejména o to kdo rozmístí satelitní internet na oběžnou dráhu, nebo bude zásobovat mezinárodní stanici ISS, stejně jako o vesmírnou turistiku. Akcie Tesly to nerozhodilo a rostly, akcie Blue Origin nereagovaly nijak neb se veřejně neobchodují.

Musk zcela jistě ještě neřekl poslední slovo. Protože oba týmy mají před sebou ještě hodně práce, závody ještě zdaleka nejsou u konce. Podstatné je, že každý podobný úspěch je jen malým krokem pro Blue Origin nebo Space X, ale velkým skokem pro lidstvo.

Newsletter