Fortuně propadl zisk o polovinu, výhled nemění


Aktualizováno 9:07 08:14 • 27. srpna 2015

Tagy: Fortuna, výsledky

Sázková společnost Fortuna zveřejnila hospodářské výsledky za první polovinu roku. Čistý zisk skupiny propadl téměř o polovinu, což analytici očekávali. Skupina zaznamenala opět dvojciferný růst přijatých sázek a mírné zvýšení hrubých výher. Výhled společnosti pro zbytek roku zůstává nezměněn. 

Výše přijatých sázek za první pololetí činila 411,9 milionu eur, což je o téměř 24 procent více než ve stejném období loňského roku. Hrubé výhry meziročně vzrostly o necelá 2 procenta na 67,1 mil. eur. Hrubé výhry z on-line sázení v prvním pololetí roku vzrostly na 38,3 mil. eur, což je nárůst o 18,9 % oproti stejnému období roku 2014. Hrubé výhry ze sázení na pobočkách v prvním pololetí roku 2015 dosáhly výše 24,8 mil. eur, o 17 % meziročně méně. Pokles sázení na pobočkách byl zaznamenán nejvíce v Čechách a na Slovensku.

Provozní zisk EBITDA meziročně klesl o 39 procent na 9 milionů eur. Za poklesem stálo do značné míry zrušení manipulačního poplatku na Slovensku, méně příznivé sportovní výsledky, srovnání se silnými výsledky v loňském roce, kdy se konalo fotbalové mistrovství světa v Brazílii, a také vyšší marketingové náklady. Z této hodnoty připadala na EBITDA ze sportovního sázení částka ve výši 8,5 milionů EUR, což znamenalo meziroční pokles o 42,1%. EBITDA v segmentu loterií dosáhla 475 tisíc EUR, což je o 889,6 % více nežli ve stejném období loňského roku. Čistý zisk společnosti za první pololetí meziročně propadl o 47 procent na 4,8 milionu eur.

Loňský rok byl pro Fortunu z hlediska výsledků rekordní. Fortuna letos v dubnu oznámila, že nevyplatí žádnou dividendu, a následně snížila celoroční výhled EBITDA, v němž očekává 25-30% pokles zisku. EBITDA za druhé pololetí by tedy měla být v rozmezí přibližně 10,5-11,8 mil. EUR, tj. významně nad úrovní první poloviny roku. „Z tohoto pohledu se zdá, že nejhorší již má Fortuna za sebou, což by mohlo platit i pro cenu akcií,“ uvedli analytici KB, kteří dali do revize své doporučení i cílovou cenu pro akcie Fortuny (doposud „prodat“ s cílovou cenou 90 Kč).

“Dosažené výsledky byly ovlivněny zejména velkým zájmem o sázení on-line, který by podpořen mimo jiné rozšířenou nabídkou živých přenosů a zrušením manipulačního poplatku na Slovensku. Meziroční srovnání bylo nicméně zasaženo nedostatkem velkých sportovních událostí tento rok, zejména MS ve fotbale v Brazílii, které minulý rok určovalo jak silné objemy přijatých sázek, tak i pevné marže,” řekl Per Widerstrom, CEO a předseda představenstva Fortuna Entertainment Group. ”V souladu s naším očekáváním, výhled po zbytek roku se nemění.“

Akcie Fortuny od začátku roku propadly o 46 procent. Určitou nejistotu ohledně dalšího směřování společnosti si analytici spojovali s loni oznámenými zásadními personálními změnami ve skupině. Generálního ředitele Radima Haluzu nahradil koncem září Švéd Per Widerstrom, následoval odchod finančního ředitele Michala Vepřeka i marketingového ředitele Zdeňka Langa. 

Fortuna Entertainment Group je největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta. Loni Fortuna zvýšila čistý zisk o 2,3 procenta na 15,9 milionu eur.

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
FORTUNA

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.