Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Jak zpeněžit odpolední siestu? Španělé ví, jak na to

Konzumní západní svět pohltil svým tempem už většinu vyspělého zbytku. Jedna jižní země si však přes více než osmihodinové pracovní nasazení svůj zvyk odpolední relaxace zachovává. Španělsko se prozatím nechce své siesty nadobro vzdát. Tamní podnikatelé tak přemýšlejí, jak by se dala ospalá hodinka zpeněžit.

Jakmile slunce nad malými španělskými městy vystoupí v poledne vysoko na oblohu, většina místních se uloží k tradičnímu spánku. Ve velkých městech už tomu tak ale není a mnoho Španělů z úmorného vedra, bez siesty, zůstává vyčerpaných. Maria Estrella Jorro de Inzová proto našla recept, jak jim s tímto problémem pomoci. Odpovědí pro bankéře, právníky a další je Siesta & Go, neboli spací bar.

Ten je umístěn v centru obchodní čtvrti v Madridu, kde sídlí firmy jako HSBC, Deloitte nebo Google. Koncept podniku je jednoduchý. Za 14 euro na hodinu si můžete dopřát kvalitní spánek v soukromé ložnici předtím, než z oběda zamíříte zpět do práce.

„Je zajímavé, že naše siesta je celosvětově známá, ale do této doby jsme toho nebyli schopni profesionálně využít. Teď k nám chodí spousta mužů v oblecích, kteří si jednoduše chtějí odpočinout, a také ženy, jež si na chvíli chtějí sundat z nohou podpatky. Nejrušnější hodinou je pak přirozeně ta obědová,“ uvedla pro Bloomberg zakladatelka spacího baru De Inzová.

Fénixové povstali z popela: Neuvěřitelný vzestup Španělska a Portugalska

Její nápad však není úplně originální. Sama majitelka na něj přišla při výletu do Tokia. Japonsko je známo pro své „kapslové hotely“, kde na malém prostoru mají miniaturní pokoje stovky lidí. Populární jsou zde ale právě i malé kavárny, kde intenzivně pracující Japonci také chodí na krátký spací odpočinek. Podle nich má tato přestávka výborný vliv na zdraví.

Tento nápad tedy Španělka převedla do její rodné země. Státu, ve kterém lidé pracují více hodin než ve Francii nebo Německu. Podle dat z OECD pracují z eurozóny déle jen v Itálii a Portugalsku.

Když ekonomický růst nečiní národy šťastnými

Španělé jsou kvůli počasí zvyklí pracovat do pozdních hodin a po práci být vzhůru hluboko do noci. „Když už Evropa spí, Španělsko je stále vzhůru. Jsme umístěni ve špatném časovém pásmu. Celý den je tak posunutý, ale korporátní kultura je neúprosná,“ uvedla profesorka a spisovatelka Nuria Chinchillová, která tak kritizuje rozhodnutí Francisca Franca před téměř 80 lety, kdy se její rodná země přesunula do středoevropského časového pásma. „Lidé jsou unavení z dlouhé pracovní doby. Trendem je pracovat dlouhé hodiny a neopouštět kancelář dříve než vás nadřízený,“ dodala. Tento styl života pak podle ní způsobuje nízkou produktivitu, a proto lobbuje za navrácení do stejného časového pásma, jako mají Portugalci, Irové a Britové.

Tento problém se stal ve španělské společnosti velmi diskutovaný. Při minulých parlamentních volbách měly obě hlavní strany v programu řešení této situace. Vítězné uskupení premiéra Mariana Rajoye pak slibovalo konec pracovního dne v šest hodin večer, ale návrh zatím zůstal jen u slibu.

Sláva utrácení. Které země nejvíce plýtvají veřejnými prostředky?

Prozatím tak může majitelka spacího baru využít mezery na trhu. Denně se prý na „šlofíka“ zastaví zhruba 30 lidí, z nich jsou to většinou mladí muži z kanceláří nebo starší muži přes padesát let. Místo je vybaveno od čistého povlečení až po špunty do uší a kávu. Majitelka, podle jejích slov, očekává, že byznys spacích barů se teprve rozjede.

Newsletter