Z toxického aktiva záchranou portfolia?

Pátek se na světových finančních trzích zapsal velkými rudými čísly a i pondělí zprvu naznačovalo, že nebude o moc jiné. Po masivním růstu především akciových trhů je určitý výplach zcela na místě. Pravdou je, že někteří investoři si už začínají špitat o mnohem silnějším propadu, než kterého jsme byli, a stále jsme, svědky. Pokud se tento scénář naplní, jak lze ochránit portfolio? Nabízí se tradiční možnosti jako zlato či dluhopisy, pozornost je však možné směřovat ještě dál, a to na instrumenty, které před několika lety proklínal nejeden investor, bankéř či manažer investičního fondu.

Od doby americké realitní a následné globální finanční krize už uplynu dost let. Finanční trhy si za tu dobu prošly výraznou proměnou, a to jak z hlediska regulačního, tak i z hlediska sentimentu samotných investorů. To se však netýká hypotékou krytých cenných papírů (tzv. MBS).

Výprodej na trzích přitvrzuje. Po Wall Street Asie, Evropa, ropa,…

Tento druh sekuritizovaného aktiva je složen z „balíčků“ poskytnutých hypoték s různým ratingovým ohodnocení a v letech 2008/2009 byl hlavní rozbušku celosvětového propadu trhů. Od té doby se reputace tohoto instrumentu nikterak výrazně nezlepšila, což by však podle Gershona Distenfelda, šéfa oddělení investic do rizikových dluhových aktiv společnosti Alliance Berstein, mohlo znamenat velice zajímavou příležitost.

„Jedna z věcí, která zaujala mou pozornost, jsou hypotékou kryté cenné papíry,“ přepisuje Distenfelodova slova server Business Indiser. „Investoři už o MBS tolik nepřemýšlí, ovšem já je považuji za silné aktivum hodné mnohem většího zájmu.“

To, co vyvolalo finanční krizi, byly především hypotéky, které byly podkladovým aktivem samotných MBS. Kvůli jejich nesplácení si sledovaný derivát vysloužil označení „toxický“. V dnešní době je však situace jiná. S tím, jak stav hypotečního trhu oproti době před krizí obrátil doslova o 180 stupňů, zlepšila se i kvalita samotných dluhů, resp. dlužníků.

„Kvalita dluhů se prokazatelně zlepšila,“ míní úvěrový expert. „Podkladové hypotéky už nejsou poskytovány doslova všem, kdo o ně požádá. Podmínky a proces schvalování žádostí o úvěr je mnohem přísnější, než tomu bylo v době před krizí.“

Tato slova potvrzuje studie společnosti Deutsche Bank. Podle ní jsou podmínky amerického hypotečního trhu pozvolna utahovány, o čemž nejlépe svědčí průměrné kreditní skóre žadatelů. Tzv. FICO se podle dat společností Fannie Mae a Freddie Mac v první polovině roku 2015 zvýšilo z 720 bodů na 750, což je ve srovnání s předkrizovými úrovněmi na 716 bodech výrazně vyšší číslo.

Tato čísla tak hovoří ve prospěch větší bezpečnosti sekuritizovaných aktiv napojených na americké hypotéky. Na druhou stranu, i v tomto případě existují určité „mouchy“, což se týká především likvidity. Vzhledem k tomu, že ne mnoho investorů ve svém portfoliu má právě sledované MBS, je o to těžší je prodat.

„Momentálně je poměrně složité nalézt kupce, kteří by MBS hromadně skupovali,“ sdělil Distenfeld. „Tento fakt tak ve výsledku snižuje likviditu trhu, vinou čehož ho mnozí považují za mnohem strnulejší, než je tomu ve skutečnosti.“

Jen za letošní rok si hypotékou kryté cenné papíry (měřené indexem S&P MBS) připsaly zhodnocení o +3,6 %. Pro srovnání, akciový index S&P 500 za rok 2016 vzrostl o bezmála 4,1 %, Dow Jones o +3,79 % a Nasdaq o +2,37 %.

 

Newsletter