Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Kovanda: Šance delší intervence roste

Zářijové tempo tuzemské spotřebitelské inflace zaostalo dvě desetiny procentního bodu za prognózou České národní banky. Nejsilněji se dezinflační tlaky projevily v segmentu dopravy.  Roste pravděpodobnost, že ČNB ukončí intervence na koruně až v roce 2017.

Tuzemské spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,2 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,4 procenta, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v srpnu.

Růst spotřebitelských cen v září mírně zrychlil

V průběhu září v tuzemsku zlevnil benzín v průměru zhruba o další korunu a nafta o necelých 50 haléřů. Pohonné hmoty zlevňují v důsledku nízké ceny ropy na světových trzích. Vedle nízkých cen ropy a ekonomického útlumu Číny se do nízké úrovně inflace v ČR promítá také vývoj cenové hladiny v eurozóně, kam se deflace v září po šesti měsících vrátila.

Dnešní čísla k inflaci v ČR tedy dále nepatrně zvyšují pravděpodobnost, že Česká národní banka opustí svůj intervenční režim nejdříve opravdu až v roce 2017. 

Newsletter