Propad trhů aneb jak roboti znehodnocují úspory

Paleta způsobů spoření si na důchod je poměrně pestrá. Jedním ze světově nejoblíbenějších, což se samozřejmě netýká České republiky, je investice do akcií. Byť se jedná o rizikovější metodu zhodnocení svých úspor, mnozí lidé, především v západním světě, na ni nedají dopustit.

Problém nastává ovšem tehdy, když akciové trhy padají. Během pár hodin lze snadno přijít o většinu svých úspor, za což můžete „poděkovat“ pouze sobě a svému výběru titulů. Faktem je, že každý takový propad musí mít ve svém pozadí nějaký fundament. Z dnešní doby je možné jmenovat panický úprk z čínských akcií přelévající se do ostatních trhů či intenzivní propad na ropě, jenž s sebou stahuje energetické a nepřímo i finanční instituce.

Někteří investoři se však domnívají, že „vážnost“ těchto proměnných není natolik velká, aby vedla k propadu většiny světových trhů po dobu skoro celého měsíce. Jedním z nich je i Michael Regan, sloupkař agentury Bloomberg. Ten za nedávným akciových výplachem vidí něco víc, a to „roboty“.

Vzpoura strojů aneb úsvit konce „lidského“ investičního světa

Souboj investičních robotů

Regan rozhodně neznevažuje váhu ropného propadu a ostatních zmiňovaných fundamentů, ovšem dle jeho názoru je potřeba se dívat více do hloubky problému. „Objemy amerických akciových obchodů se v roce 2015 zvýšily až na úrovně maxim z roku 2011. Za tímto nárůstem ovšem nestojí větší počet hodnotových investorů ani vyšší aktivita ze strany aktivně spravovaných podílových fondů. Celá situace se odehrála za přispění investičních celků využívajících tzv. vysokofrekvenční obchodování,“ míní sloupkař agentury Bloomberg.

Jeho slova potvrzuje i průzkum banky Credit Suisse. Průměrný denní zobchodovaný objem se během minulého roku zvýšil, a to i přesto, že aktivně spravované fondy svou expozici nikterak nenavyšovaly (viz graf). Za vyššími čísly tudíž stojí především automatické obchodní systémy naprogramované tak, aby podle příslušných algoritmů sledovaly a následně pak i zobchodovaly momentum trhů či jejich trendy a volatilitu.

Tento fakt by ve výsledku neznamenal nic špatného, ovšem pouze pokud by trhy neustále rostly. Jakmile přijde pokles, ne všechny algoritmy mohou fungovat fundamentálně „správně“, jako by tomu, pravděpodobně, bylo v případě živého a zkušeného obchodníka sledujícího aktuální dění.

Regan celou situaci přirovnává k tanečnímu parketu, kde se střetnou dvě skupiny tanečníků. Představte si, že se nacházíte na tanečním parketu. Na jedné straně stojí fanoušci metalu [automatické obchodní systémy], kteří se vyžívají v agresivním tanci typu „Wall of Death“ a kteří mají schopnost vytlačit druhou skupina, kam spadají „fundamentálně“ založení tanečníci valčíku [fundamentální investoři].

„Někdo by mohl doufat, že se metaloví fanoušci unaví a uvolní tak prostor tanečníkům valčíku, kteří by mohli situaci vrátit zpět do normálu,“ píše Regan. „Jenže stane se tak i ve skutečnosti? Těžko říct. V tomto směru se excelentně vyjádřil Mohamed El-Erian [externí ekonom pojišťovny Allianz, pozn. autora]. Ten tvrdí, že „v rozhodování investorů hraje volatilita významnou roli. Čím déle trvá, a jde-li o volatilitu, které jsme byli svědky v posledních týdnech, tím je pravděpodobnější, že vyústí v propad trhů“, což by s sebou stáhlo i vysokofrekvenční obchodníky, kteří se v podstatě na pádu sami podíleli. Vytvořil by se tak prostor pro určitou konsolidaci, kde by se ke slovu opět dostali příznivci waltzu,“ vysvětluje Regan.

Ale není to pouze volatilita, která stojí za automatickými obchodními systémy. Svou roli hraje i hloubka trhu. Tento ukazatel sleduje, kolik je potřeba prodejních/nákupních kontraktů k tomu, aby se trhy pohnuly o jeden bod dolů, či nahoru. I přesto, že se obchodní objemy poslední doby zdají silně robustní, hloubka trhu během dvou let klesla o více jak 60 procent. To ve výsledku způsobuje nedostatek tržní kapacity k dostatečnému „absorbování“ výraznějších výkyvů, za kterými mohou opět stát vysokofrekvenční obchodníci.

I přesto ale nemůže být význam zpomalení čínské ekonomiky či propadu na ropě brán na lehkou váhu. Na druhou stranu je však patrné, že tyto fundamenty nestojí za úplně všemi náhlými a intenzivními pohyby trhů, a to především směrem dolů. Regan na základě toho tvrdí, že s expanzí automatických obchodních systémů se vytváří „nový normál“, který bude nutně spjat s vyšší volatilitou a tedy i celkovým tržním rizikem. Investoři se tak mohu připravit na prostředí period klidného obchodování, které budou následovány prudkými výprodeji, stejnými, jakých jsme byli svědky na začátku letošního roku.

Čína, ropa, sazby a high-frequency trading

Newsletter