Italská bankovní horečka klesla, i tak se zdraví pacienta nelepší


12:06 • 12. května 2017

Tagy: Itálie, Banky, úvěry, finanční krize, Banca Monte dei Paschi di Siena

Italský finanční systém nadále představuje jednu ze slabin evropské ekonomiky a jen zvolna vykazuje znaky jakéhokoliv zotavení. Italská vláda zatím neúspěšně bojuje proti stagnaci ekonomiky, která negativně ovlivňuje schopnost tamních podniků a spotřebitelů splatit své dluhy. Finanční krize zanechala v italských bankách velké množství nesplacených úvěrů, ze kterých se postupně staly nedobytné pohledávky – tedy pohledávky, jejichž šance na zaplacení jsou téměř nulové.

Od doby krize se italské finanční instituce snaží vytvořit nové investiční produkty, které by byly atraktivní pro investory, s cílem zbavit se těchto problémových pohledávek. To se děje nejčastěji skrze sekuritizaci, při které je velké množství různých pohledávek sloučeno dohromady a jednotlivé tranše dále prodávány investorům.

Americká private equity společnost Lonestar na konci dubna s úspěchem prodala sekuritizované nedobytné irské úvěry na bydlení. To se zdála být dobrá cesta, jak ulevit tamnímu finančnímu systému od zátěže, které tyto pohledávky představují. Tento nápad se ale v Itálii nesetkal s úspěchem. Mohutná sekuritizace nesplácených úvěrů tak zatím nevede k výraznějšímu zlepšení kondice tamního finančního systému.

Itálie se topí v dluzích, Evropská komise varuje před nákazou

Podle DBRS, kanadské ratingové společnosti, která poskytla data serveru Financial Times, sice v roce 2016 klesl celkový objem nedobytných pohledávek 15 italských bank poprvé za posledních osm let, ovšem objem tzv. „sofferenze“, tedy půjček, u kterých banky pracují s insolventními klienty, opět, byť jen mírně, vzrostl.

Podle analytiků z Bank of America Merrill Lynch se standardy pro upisování od doby krize radikálně zlepšily a italské banky tak udělaly alespoň nějaký pokrok ve snaze snížit svůj objem nedobytných pohledávek. „Přestože ale zásoba nedobytných pohledávek klesla, stejně klesla i kvalita celkového portfolia sledovaných aktiv,“ řekla pro Financial Times Nicola de Caro, viceprezidentka DBRS.

Podle analýzy ratingové agentury DBRS kleslo množství nedobytných pohledávek o 58 miliard euro, ovšem z toho pouze 9 miliard euro představovalo splacení nedobytných pohledávek. Zbytek byl buď odepsán z účtu bank, nebo prodán. Naproti tomu 32 miliard euro původně splatitelných pohledávek se stalo nedobytnými.

ECB, vláda, média: Chtějí úmyslně potopit nejstarší banku světa?

Příkladem italských problémů může být Monte dei Paschi, jedna z největších bank Itálie a nejstarší banka na celém světě. Ta plánovala sekuritizaci velkého množství svých nedobytných pohledávek na konci minulého roku. Plán se nakonec neuskutečnil a ve výsledku vedl pouze k dalším pochybnostem a analýzám, zda toto řešení přinese očekávané zotavení.

Monte dei Paschi je zachráněna. Díky italské vládě

Nezájem investorů a garance státu

V dubnu 2016 byl italskou vládou představen Gasc program, který měl přimět soukromé investory podílet se na sekuritizaci pohledávek. Přestože tento program nabízel investorům záruku za nejméně rizikovou tranši sekuritizovaných produktů, s úspěchem mezi investory se nesetkal.

Tlak ze strany Evropské centrální banky na snížení objemu nedobytných pohledávek v držení italských bank a nedostatek investorů se zájmem o koupi sekuritizovaných instrumentů tak vede k otázkám ohledně potřeby kapitálových injekcí. Podle Barringtona Pitt-Millera, analytika společnosti Janus Capital, přežijí jen „silní a slabí nebudou schopni se vrátit na trh“.

Moody’s: Silnější koruna a české banky. Které jsou „ohrožené“?

Financial Times v tomto směru poukazuje na to, že na rozdíl od italských nepříliš úspěšných snah o snížení nedobytných pohledávek jiné státy eurozóny, podobně zasaženy finanční krizí, vykazují mnohem pozitivnější výsledky. Kromě irských nedobytných úvěrů na bydlení došlo i k sekuritizaci španělských pohledávek společností Blackstone. Španělské nedobytné dluhy se tak díky tomu opět staly dobytými.

V Itálii se však naopak zdá, že pacientovi sice horečka klesla (objem nesplacených půjček), i přesto se jeho zdraví (struktura tohoto objemu) stále moc nelepší.

Kolem evropských bank obchází strašidlo z roku 2008

RSS

Absolvent bakalářského dvojoboru Finance and Economics na University of Strathclyde ve Velké Británii. V průběhu studia absolvoval stáž u Aberdeen Asset Management v Edinburghu či u Ernst&Young v Londýně. Od září plánuje studium magisterského programu Quantitative Finance na University of Glasgow. Zajímá se o makroekonomii a její vliv na finanční trhy.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.