Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Výhled pro USA: Recese a snížení sazeb?

Prosinec je jedním z nejakčnějších měsíců tohoto roku. Během pouhých 14 dnů se totiž konají dvě zásadní události, jež určí směr, kterým by se v nadcházejícím roce mohly trhy posouvat.

Tu první již máme za sebou. Minulý čtvrtek proběhlo zasedání Evropské centrální banky, ze kterého vyšla aktualizovaná podoba měnové politiky starého kontinentu. I přesto, že naprostá většina indicií naznačovala, že ECB přistoupí k razantnímu zásahu, kterým znatelně pozmění podobu své politiky, opak byl pravdou. Šéf banky Draghi oznámil „pouhé“ snížení depozitní sazby hlouběji do záporu společně s prodloužením doby trvání programu kvantitativního uvolňování. Dle investorů to však bylo „málo“.

Druhou událostí je zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, které proběhne v polovině prosince. V tomto případě jsou očekávání nastavena jasně. Většina ekonomických fundamentů, od stavu na americkém trhu práce, přes ekonomický růst země, hovoří pro první navýšení sazeb za posledních téměř deset let.

S tímto názorem souhlasí naprostá většina analytických týmů největší bank a investičních společností. Ovšem najednou se i tací, kteří se dívají mnohem dále do budoucnosti. I když je aktuální „startovací můstek“ postaven, jak se zdá, na solidních ekonomických základech, najdou se instituce, které, především v dlouhodobé predikci, pozitivní rozhodně nejsou.

Osamělá Standard Chartered

Jednou ze zmiňovaných bank je britská Standard Chartered. O té je možné říci, že její predikce stojí naprosto osaměle proti všem ostatním.

I přesto, že analytický tým banky věří v prosincové zvýšení amerických sazeb, vývoj příštího roku se ponese v naprosto opačném duchu. Poté, co Fed provede tzv. úrokovou „normalizaci“, nastoupí ekonomické zpomalování, které centrální banku donutí k ústupu, který bude mít podobu opětovného sražení sazeb na úroveň technické nuly.

„To nejlepší z americké ekonomiky je už dávno za námi,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Marios Maratheftis, hlavní ekonom Standard Chartered. „Federální rezervní systém bude nakonec donucen své sazby opět snížit,“ dodal.

Odhady britské banky počítají s  navýšením sazeb na 0,75 % do března příštího roku. Poté však dle očekávání přijde postupné ochabování ekonomiky, které bude mít podobu propadu spotřebitelských výdajů, zpomalení průmyslového sektoru a pokles tvorby nových pracovních míst až na 100 tisíc za měsíc. Objevující se na náznaky recese tak ve výsledku donutí Fed k akci. Ke konci roku 2016 budou úrokové sazby sníženy na 0,5 %, v prvním čtvrtletí 2017 pak na 0,25 %.

Smrt „velkého býka“ přijde v roce 2017

Řady negativistů rozšiřuje dále francouzská banka Société Générale. V rámci svého celosvětového výhledu analytici sází na další růst světových akciových trhů, ovšem až na výjimky. Evropské a japonské akcie by měly i nadále profitovat z prováděných programů kvantitativního uvolňování, ovšem ve Státech bude hůř.

V USA se můžeme „těšit“ na zvýšenou volatilitu, která s velkou pravděpodobností srazí americké tituly na nižší úrovně. Smrt „velkého akciového býka“ by měla přijít ve druhé polovině roku 2017, ten bude předcházet vrcholu hospodářského cyklu, který banka očekává ve druhé polovině 2018. Celkový propad indexu S&P 500 v tu samou dobu odhaduje společnost na zhruba 10 % oproti současným úrovním (viz tabulka).

Co se týče amerických sazeb, Société Générale vidí nejprve jejich postupné navyšování, které začne na přelomu 2014/2015 a bude pokračovat až do roku 2018. Tehdy však pod vahou zmiňovaného akciového propad, jenž bude následován zpomalením reálné ekonomiky, započne další vlna úrokového osekávání. Na konci roku 2020 bychom se tak opět mohli dostat na úrovně tzv. technické nuly (viz graf č.1).

Recese do tří let

Výčet pesimistických očekávání uzavírá banka JP Morgan. Ta sice nečeká, že by úrokový „hike“ měl americkou ekonomika nějak výrazně poškodit, ovšem její dlouhodobý výhled rozhodně není zcela pozitivní.

„Naše dlouhodobé indikátory naznačují zvýšené riziko toho, že se ekonomická expanze blíží ke svému konci. Model, na základě kterého sestavujeme výhledy, ukazuje 76% pravděpodobnosti vypuknutí recese americké ekonomiky během příštích tří let,“ přepisuje slova dopisu klientům banky server Business Insider.

Ekonomický tým JP Morgan sleduje ukazatele od spotřebitelské důvěry, přes míru nezaměstnanosti až po indikátory pravděpodobnosti recese. Jako první sledovaná proměnná naznačující možnou recesi se jeví zpracovatelský sektor. Obavy se však ještě  navýšily, jakmile byly v rámci USA reportovány horší než očekávané výsledky nevýrobního indexu richmondského Fedu a agentury ISM.

Z šestiměsíčního hlediska tak banka pracuje s 5% pravděpodobností recese. V rámci jednoho roku se již zvyšuje na 23 %, ve dvou letech pak na 48 % a ve třech již na 76 %(viz graf č.2).

Mnohá rizika naznačuje i americký korporátní sektor. V jeho případě je sledován především indikátor marží, který má od polovinu roku 2014 tendenci se snižovat (viz graf č.3). Dle historických dat se ukazuje, že jakmile sledovaný ukazatel dosáhl aktuálních hodnot, dostala se americká ekonomika vě většině případů během pár let do recese.

Závěrem ale banka konstatuje, že si i nadále udržuje výhled pokračující ekonomické expanze. I tak ale bude do budoucna věnovat zvýšenou pozornost všem zmiňovaným indikátorům, u kterých pozvolna problikává červený vykřičník „pozor recese“.

 

Newsletter