Bank of America tipuje konec intervencí ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Bank of America predikuje, že Česká národní banka ukončí režim kurzového závazku ve třetím čtvrtletí příštího roku. Koruna by pak mohla posílit o dvě procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovali ekonomové londýnské pobočky Bank of America Mai Doanová a Arko Sen.

Intervence za dvě miliardy eur nebo i víc by v několika po sobě jdoucích měsících zvýšily pravděpodobnost zavedení záporných úrokových sazeb. V případě, že poroste inflace, by roční forwardové kontrakty na korunu mohly klesnout do pásma 25,75 CZKEUR až 26 CZKEUR.

Rusnok: Chci jednorázový konec intervencí. Ne negativní sazby

„V případě pokračujícího silného přílivu si myslíme, že ČNB může absorbovat více rezerv až do poloviny roku 2017 bez většího stresu,“ uvedli ekonomové. S tím, jak se bude přibližovat datum pánovaného opuštění kurzového závazku, pak podle nich poroste pravděpodobnost, že centrální bankéři trhy překvapí a režim ukončí o něco dříve.

Z reputačních rizik podle Bank of Americe dále vyplývá, že ČNB se bude po konci intervencí snažit zabránit velké volatilitě a zhodnocení měny.

 

Guvernér ČNB Jiří Rusnok tento týden řekl, že ČNB nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, v současnosti nevidí přehřátí tuzemské ekonomiky. Dodal, že nyní nejsou žádné důvody k unáhlené změně kurzu měnové politiky. V rozhovoru pro Českou televizi pak dokonce přímo varoval, že ČNB může odložit konec kurzového závazku až do druhé poloviny příštího roku.

ČNB v červenci pokračovala v intervencích proti posilující koruně, na devizovém trhu utratila 8,29 miliardy korun za nákup eur. Režim devizových intervencí zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR. Do konce letošního července intervenovala v objemu zhruba 563 miliard korun.

Zveřejněná bilance ČNB z tohoto týdne pak naznačuje, že v úvodu září musela ČNB intervenovat proti síle české koruny v rozsahu mnoha desítek miliard korun.

Newsletter