Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Čínský pas do Ameriky? Dítě…

Většina nastávajících matek se před narozením potomka zabývá sestavováním seznamu potřebných věcí, jako je sestavení postýlky, nákup bryndáků a plínek, nebo shánění toho nejlepšího kočárku. Pro stále větší počet těhotných Číňanek ale takový seznam obsahuje i koupi letenky do USA.

Jednou z nich je i 27 letá Felicia, která zaplatila desítky tisíc dolarů za svou pečlivě naplánovanou cestu do USA za účelem porodu. „Začala jsem se připravovat na cestu zhruba na konci svého prvního trimestru. Ptala jsem se svých přátel, kteří již mají s porodem v USA zkušenosti, zda by mi mohli doporučit dobrého lékaře. Následně jsem si našla místo k bydlení a zakoupila letenku.“ Odhadovaná celková částka za tento výlet se prý pohybuje okolo 30.000 dolarů.

Těhotné Číňanky se hrnou rodit do Ameriky nalákány pravidlem, které přiznává americké občanství každému, kdo se na americké půdě narodí. Podle čínských státních medií tuto možnost využilo v roce 2012 asi 10.000 maminek, což je více jak dvojnásobek oproti roku 2008, kdy jich bylo 4.200.

V Číně již dokonce existují agentury, které pomohou matce najít krátkodobý pronájem v okolí Los Angeles v místech za tímto účelem vyhledávaných. Řada takových agentur má i své webové stránky, které nabízejí různé balíčky obsahující luxusní ubytování, stravování, službu řidiče, lékařská vyšetření apod. Na svých stránkách dokonce uvádějí, jak zabezpečit pas pro novorozence a kde zažádat o vízum.

Mnoho čínských rodin chce mít dítě narozené v Americe, protože zahraniční cestovní pas může být jejich jízdenkou ze země. Využít ji pak mohou, pokud je již příliš znepokojí vysoký stupeň znečištění ovzduší nebo pochybná bezpečnosti potravin. Další roli v rozhodnutí bohatších Číňanů opustit svou zem může sehrát prezidentova protikorupční kampaň. Pokud se okolnosti v zemi původu stanou ekonomicky či politicky nestabilní, děti mají možnost se odstěhovat do místa narození. V momentě kdy dosáhnou 21 let, mohou pak začít sponzorovat své rodiče, cituje agentura Bloomberg profesora práv z Kalifornské univerzity.

Touha opustit Čínu je obzvláště patrná mezi bohatší třídou. Téměř dvě třetiny Číňanů s více než 10 miliony juanů (1.600.000 dolarů) v bance, podle loňské zprávy výzkumného ústavu Hurun, již emigrovaly anebo to alespoň plánují. Americký pas znamená také přístup k lepšímu vzdělání. Zahraniční status otevírá dveře do exkluzivních mezinárodních škol v Pekingu a nabízí možnost studia na střední a vysoké škole v zahraničí. Pro některé páry to zase může být způsob, jak obejít politiku jednoho dítěte. Přestože pravidla byla mírně uvolněna, ne každý pár na možnost mít více dětí dosáhne.

Emigraci do Ameriky zvažují také rodiny, které láká především cenově dostupnější bydlení a to zejména ve srovnání s Pekingem, kde ceny budou pravděpodobně i nadále stoupat. Jeden háček to ovšem má – společně s pasem získává dítě i povinnost platit americké daně. 

Newsletter