Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Hampl (ČNB): Klidnější obchodování? Exit o chvíli později

Pro klidnější obchodování s korunou by mohlo posloužit pozdější ukončení intervencí. Zaručil by se tak bezpečný a hladký průběh tohoto manévru. Tak se k otázce konce obrany koruny vyjádřil v rozhovoru pro Hospodářské noviny viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Kdy se o konci závazku dozvíme? A jak to bude s úroky?

„Na rozdíl od řady tržních hráčů si umím představit, že exit může nastat i o chvilku později. Opuštění o něco později by nebránilo naplnění cíle a naopak by bylo dle mého názoru bezpečnější,“ řekl pro HN bankéř. „Došlo by tak k dalšímu posunu cenové hladiny u nás oproti eurozóně. To hraje klíčovou roli z hlediska reálného kurzu,“ dodal, ale zároveň i upozornil, že jde o jeho názor, tedy názor jednoho člena rady ČNB.

Jako další přišla řeč na samotné provedení exitu. To podle Hamplových slov proběhne „na jednom ze zasedání bankovní rady a které bude v okamžiku, kdy ho učiníme, oznámeno.“ Podle viceguvernéra je nejčistší způsob jednorázové ukončení, které bude souběžně oznámeno celé ekonomice. Kdy to však bude, to sám Hampl ještě neví.

Jak ČNB bojovala se spekulanty? V lednu rekord 391 miliard korun

A co bude po uvolnění kurzu? ČNB bude dle Hampla připravena zasáhnout v případě větších výchylek. Podle jeho názoru by však měla banka dát trhu čas, aby si sám našel novou rovnováhu, což by při správném načasování nemuselo trvat dlouho.

V neposlední řadě byla diskutována i otázka zvýšení úrokových sazeb. Tato problematika se bude opět odvíjet od načasování konce intervencí, tedy od návratu k „normální“ měnové politice.

„Je docela dobře představitelné, že v rozmezí několika měsíců až čtvrtletí půjdeme se sazbami nahoru. Budeme totiž konečně v normální situaci,“ míní Hampl. „To je za jistých okolností představitelné i v druhé půlce tohoto roku a v roce 2018.“

Rozjíždí se další spekulace na českých dluhopisech?

Načasování jako téma číslo jedna

ČNB si dala jako hlavní podmínku pro ukončení intervencí robustní inflační vývoj v podobě přestřelení inflačního cíle na 2 %. To už se letos podařilo celkem dvakrát, a to v lednu (+2,2 %) a v únoru (+2,5 %). Konkrétní termín exitu znám sice není, ovšem jako pravděpodobný vidí hned několik členů rady včetně guvernéra Rusnoka polovinu roku. Rozhodně však tento krok nebude učiněn během prvního čtvrtletí.

Únorová inflace? Jasný vzkaz pro Rusnoka

Odhady analytiků, které sleduje agentura Reuters, pracují s termínem v dubnu či v květnu, a to během měnového i neměnového zasedání. Celkem 6 analytiků z 15 vidí jako reálný termín v dubnu, a to na neměnovém zasedání například po zveřejnění dalších inflačních dat (10. březen). Pět analytiků pak sází na měnové zasedání, které proběhne 4. května. Pouze dva experti pak exit vidí až během června (např. po inflačních datech z 9.června).

Jak se české banky poperou s pointervenční dobou?

Newsletter