Fond „černých labutí“: Bude to chaos

Není moc fondů, kterým se daří vydělávat v době rozbouřených světových trhů. Výjimkou je 36 South Capital Advisors, který vede CEO Jerry Haworth. Byť by se mohlo zdát, že jsou trhy, alespoň při pohledu na bortící se historické rekordy, relativně v pořádku, šéf londýnského fondu se již těší na „totální chaos“.

Podle Hawortha vše začalo tím, jak se centrální banky snaží snížit volatilitu prostřednictvím pumpování dodatečné likvidity na trh. Tato činnost se však dle jeho názoru ve výsledku zvrátí v něco mnohem horšího, než si dokáže kdokoliv představit.

„Úvěrová bublina rapidně roste a její účastníci nejsou schopni efektivně spravovat své dluhy,“ řekl Haworth v rozhovoru pro Real Vision TV. „ Jedním z největších účastníků jsou vlády. Ty pro usnadnění celé situace tlačily na pokles úrokových sazeb směrem k nule, ovšem ve výsledku se v tomto prostředí zasekly jako v pasti. Vše tak dospělo k tomu, že i bezdomovec může spravovat miliardový dluh s nulovou úrokovou sazbou. Sám jsem zvědavý, kam tato situace dospěje.“

Šéf fondu je přesvědčen, že aktuální prostředí nulových sazeb u lidí vytváří představu „peněz zdarma“, což je fakt, který by mohl vést k tolik kýženému růstu inflace. Pravdou ale je, že jakmile ceny vzrostou, dostanou se centrální banky na rozcestí.

„Co dělat, když inflace stoupne? Pokud by došlo na normalizaci sazeb, vypukl by totální chaos,“ míní Haworth. „Chaos, který by zasáhl bez výjimky akciový, realitní i dluhopisový trh. Dokážete se si snad představit londýnský trh nemovitostí při sazbách na 7 %? V okamžiku bychom byli svědky propadu cen o 50 až 75 %.“

Dvoumístné výnosy? Můžete jim dát sbohem

Fond 36 South Capital Advisors je známý tím, že primárně investuje do dlouhodobých opcí a je tedy zaměřen na dlouhodobou volatilitu. Pravé žně tedy pro londýnskou společnost začínají tehdy, když volatilita trhů náhle vzroste, což se stává obvykle při vzniku tzv. „černých labutí“. Problémem však je, že volatilitu s „labutěmi“ spojenou drží na uzdě centrální banky.

„Volatilitu přirovnávám k výjezdu vlaku z nádraží,“ popisuje Haworth. „Nejprve pocítíme první vlnu zrychlení a pak další a další, až se vlak naplno rozjede. Rychlost postupně roste. Ovšem dnes, stejně jako tomu bylo vloni v srpnu a letos v lednu, pocítíte první zrychlení, po kterém ale narazíte na centrální banku, jež celý proces zabrzdí. Z krátkodobého hlediska to udělá své. Z toho střednědobého a dlouhodobého si nejsem jist, zda nebudeme svědky mnohem horších scénářů vedoucích k chaosu trhů.“

Newsletter