Tesla poráží Ford. Musk trolluje shortaře

Není úplně běžné, aby CEO firmy hodnotil vývoj akcií na trhu. Šéf Tesly s tím však problém nemá. Elon Musk si tentokrát „zatrolloval“ na adresu shortařů sázejících na propad titulu známé automobilky.

Poté, co bylo včera oznámeno, že Tesla dodala během prvního čtvrtletí rekordních 25 tisíc elektromobilů (meziroční nárůst +69 %), se rozjela jízda, která titulu na Wall Street přinesla jednodenní zisk +7,3 %. Díky tomu se tržní kapitalizace Tesly vyhoupla na 48,6 miliardy dolarů, čímž předčila americkou automobilku č.2, kterou je Ford s kapitalizací 45,5 miliardy.

Dalším mezníkem je pro Muska firma General Motors, na kterou vzhledem k jejímu market capu na 51,18 miliardách dolarů ztrácí kolem 2,5 miliardy.

Co z toho vyplývá pro shortaře? Podle serveru Fortune bylo k polovině března zashortováno celkem 26,5 % obchodovatelných akciích Tesly. Vzhledem k včerejšímu výsledku tak tito investoři přišli dle odhadu společnosti S3 Blacklight o zhruba 488 milionů dolarů, a to během jednoho obchodního dne. Celkově se tak za letošní rok navýšily ztráty obchodníků spekulujících na pokles sledovaného titulu na 2,74 miliardy dolarů.

A co na to Elon Musk? Zatrollil si prostřednictvím včerejšího tweetu, který je….

…o to zajímavější, když vezmeme v potaz jeho varování (opět tweet) před shortováním Tesly, které přišlo téměř přesně před rokem. Akcie si od té doby připsala +19 %.

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Předurčena k shortování?

Pravdou je, že Tesla dlouhodobě patří k jedné z nejvíce shortovaných amerických akcií. Jako důkaz nám poslouží například srovnání s nováčkem na Wall Street, kterým je Snap. Provozovatel sociální sítě, který doposud ještě nikdy nedosáhl zisku a jeho ztráta je mnohem vyšší než ztráta Tesly a Twitteru dohromady, je shortovaný pouze z 8,6 % obchodovaných akcií.

Mnozí, kteří sázejí na propad automobilky, se tím ani netají. Mezi „nejzvučnější“ shortsellery patří například Jim Chanos, manažer hedgeového fondu Kynikos Asscociates. K jeho předchozím úspěchům patří kupříkladu short Enronu, který uskutečnil těsně předtím, než firma zkolabovala.

Chanos už dříve přirovnal Teslu k problémové firmě Valeant, stejně tak nazval Muskovu akvizici SolarCity bailoutem. I přesto však se jeho tradu dosud moc nedaří. Od září, kdy přiznal sázku na propad Tesly, si titul připsal zisk +49 %… Obdobně je na tom i Andrew Left z Citron Research. Jeho ztráta na automobilce z období před zhruba rokem již dle Fortune činí 56 %.

Výsledky Tesly před námi. Proč automobilce analytici nevěří?

Pokud by jak Chanos, tak i Left přiznali svou porážku, nebyli by mezi prvními investory, kteří se na Tesle šeredně spálili. Jedním z prvních byl v roce 2014 Whitney Tilson, manažer fondu Kase Capital. Jeho obchod si prošel bolestnou ztrátou v podobě posunu ceny titulu z 34 dolarů v roce 2012 až na 205 dolarů. Sám Tilson pak tuto zkušenost později nazval doslova za traumatickou.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Budoucnost? Stále nejistá

I přesto, že Tesla za první čtvrtletí splnila rekordní počet objednávek, stále se nad ní pohybuje mrak nejistoty. V tomto směru je řeč především o plánovaných dodávkách tolik očekávaného Modelu 3, jehož kola mají brázdit trh už v červenci. V plánu je dodat během jednoho týdne 5 tisíc vozů, což by se mělo postupem času navyšovat až na 10 tisíc naplánovaných na rok 2018.

Souběžně s tím má automobilka v plánu vynaložil 2 až 2,5 miliardy dolarů na kapitálové investice, což je však vzhledem k hotovosti na 3,4 miliardách poměrně vysoká částka.

Musk si je toho moc dobře vědom a jedná. Nedávno se mu podařilo prostřednictvím emise akcií a konvertibilních dluhopisů navýšit kapitál o 1,2 miliardy dolarů. Významně k plánu pak přispěl i vstup čínského akcionáře Tencent, který svým nákupem 5% podílu na Tesle poskytl automobilce kapitál ve výši 1,78 miliardy dolarů.

Velké odhalení. Elektromobily Tesla budou zcela autonomní

Newsletter