Nová akcie na newyorské burze. Jak si Snap vede v prvních minutách?

Snap je na trhu! Akcionáři mají dnes první možnost nakoupit akcie firmy stojící za sociální sítí Snapchat. Zájem byl potvrzen již včera, když se upisovací cena titulu dostala nad očekávané pásmo 14 až 16 USD, a to na 17 USD. Otvírací cena však byla mnohem vyšší.

První odhady otvírací ceny Snapu ukazovaly rozmezí 21 až 22 USD. Poté se však posunuly na 23,5až 24,5 USD. Ve výsledku titul otevřel za 24 USD. Aktuálně si nová akcie na NYSE připisuje zisky o velikosti téměř 49 %, (ve srovnání s upisovací cenou na 17 USD), což odpovídá ceně 25,32 USD za kus.

Vývoj ceny Snapu je možné sledovat online prostřednictvím tweetu agentury Reuters.

Dnešní IPO je největším vstupem technologické firmy na burzu od roku 2012, kdy měl svůj burzovní debut Facebook. V rámci širšího srovnání jde o největší primární emisi akcií za poslední tři roky, tedy od 2014, kdy na NYSE vstoupila čínská Alibaba.

Jak nacenit to, co je cool? Největší tech IPO od 2012 překvapí

Připomeňme si: Snap jako investice s „mouchami“´

Pravdou je, že firma Snap má své „mouchy“, o kterých se mluvilo již dlouhou dobu. První z nich je samotný business plán společnosti, která se dosud potýkala ztrátami. Ta za rok 2015 činila celkem 373 milionů dolarů, přičemž v roce minulém dokonce 515 milionů. Do toho navíc vstupuje i fakt, že firma zhoršila svá očekávání, a to v souvislosti s úbytkem aktivních uživatelů, za čímž stojí velcí konkurenti jako například právě Facebook.

Za poslední kvartál 2016 dosahoval denní počet aktivních uživatelů 158 milionů, přičemž nejaktivnější byli mladí lidé ve věku 13 až 24 let.

Hlasité IPO s vidinou nedosažení zisku? To je Snapchat

Možnou další vadou na kráse titulu Snap je i fakt, že akcionáři nebudou disponovat hlasovacími právy. Vlastníci akcie typu „A“ sice budou moci rozhodovat, ovšem pouze o vybraných předložených návrzích, tudíž se na vedení samotné firmy v podstatě nebudou podílet. To bude totiž výhradní výsada obou zakladatelů držících shodně 22% podíl, a to Evana Spiegela a Bobbyho Murphyho.

Pro některé investory může být rovněž odrazující i to, že Snap nebude vyplácet dividendu a ani to do budoucna neplánuje.

Aplikace Snapchat, která vznikla v roce 2012, funguje v podstatě jako sociální sít. Její uživatelé na ni mohou nahrávat fotky, které však po určitém čase samy zmizí. V minulém roce společnost představila speciální brýle vybavené fotoaparátem, který ve spojení s mobilním telefon nahrá fotografie přímo na síť. Souběžně s tím se firma přejmenovala ze Snapchat na Snap.

Miliony za reklamu. Snapchat jako konkurent Facebooku?

Newsletter