Šéf asijské banky: oslabení posunulo jüan do reality


07:55 • 2. září 2015

Tagy: Čína, intervence, jüan

Nedávné oslabení jüanu posunulo kurz čínské měny k jeho reálné tržní hodnotě. Řekl to dnes šéf Asijské rozvojové banky (ADB) Takehiko Nakao. Vývoz deflace z Číny k jejím asijským sousedům prostřednictvím exportu levnějšího čínského zboží podle něj nehrozí.

„Čína v minulosti intervenovala proti posilování kurzu jüanu, což způsobovalo určité spory se Spojenými státy,“ řekl Nakao na semináři v Jokohamě. „V poslední době byl ale jüan nadhodnocený, a jeho nedávné oslabení je tak v souladu s jeho reálnou tržní hodnotou,“ dodal šéf ADB podle agentury Reuters.

Čínská centrální banka 11. srpna přikročila k nečekané devalvaci oficiálního kurzu jüanu o téměř dvě procenta a kurz čínské měny od té doby oslabil až o čtyři procenta. Kvůli spekulaci o dalších takových krocích vyvolal devalvace otřesy na globálních trzích a v následných týdnech už centrální banka na trhu zasahovala v zájmu stabilizace měny.

Nakao připustil, že nedávné otřesy na trzích zčásti odrážely obavy investorů z možnosti výrazného útlumu čínské ekonomiky a z toho, zda bude Peking schopen zajistit „hladké přistání“ a provést druhou největší světovou ekonomiku přechodem od přílišné závislosti na vývozu k důrazu na domácí spotřebu. Šéf ADB je ale přesvědčen, že Čína bude dál solidně růst, i když už ne desetiprocentními tempy, jichž dosahovala v minulosti.

„Spotřeba v Číně zůstává velmi silná a tamní sektor služeb má velký potenciál růstu. Výhled do budoucna mě příliš neznepokojuje,“ řekl Nakao.

Zpomalování růstu v Číně může mít podle Nakaa v Asii negativní dopad na země, které se opírají o vývoz komodit, jako je například Indonésie. „Asijské země jsou ale schopny růst z vlastních zdrojů. Nemyslím si, že to (útlum v Číně) pro ně bude nějaká těžká rána,“ řekl.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.