Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Jan Sýkora z Wood & Co: O pražské burze, investování i Patrii

Jaká je budoucnost pražské burzy? Měl by stát podporovat kapitálový trh? Tvoří se na trzích spekulativní bublina? Poškodila ČNB devalvací koruny českou ekonomiku? Je Wood & Company na prodej? V rozhovoru pro Roklen24.cz odpovídá nejen na tyto otázky Jan Sýkora, předseda představenstva a spolumajitel největší středoevropské privátní investiční banky Wood & Company.

Sýkora strávil ve Wood & Company celou svou kariéru, společnost pomáhal od roku 1994 budovat jejímu zakladateli Angličanu Richardu Woodovi, někdejšímu derivátovému obchodníkovi v Salomon Brothers. V roce 2001 ji s partnery Andreou Ferancovou (nyní Bartoňovou), Vladimírem Jarošem a Lubomírem Šoltýsem od Wooda koupili. Poté v roce 2006 půlku prodali islandské investiční bance Straumur-Burdaras, aby ji po znárodnění banky koupili v roce 2009 zpět. Andrea Ferancová loni svým třem kolegům svůj podíl prodala a „Woody“ opustila.

Wood & Company má silné postavení v středoevropském regionu, v Česku tvoří její akciové obchody třetinu veškerého trhu. Napřímo obchoduje na 11 burzách nejen ve středoevropském regionu od Frankfurtu po Budapešť, ale také v Dubaji, Řecku a Turecku. Podstatnou část jejího byznysu tvoří asset management nebo poradenství při privatizacích, fúzích, akvizicích či IPO.

 

Jak se daří Wood & Co. jako společnosti?

Daří se nám celkem dobře. My jsme hodně diverzifikovali z toho českého obchodování (equity trading), nyní máme i další nohy, na kterých je náš byznys postaven – poradenství a M&A, capital markets transakce, asset management.

V roce 2009 jste řekl, že Vaše vize je vybudovat integrovanou regionální investiční banku. Platí to i dnes? Jak vypadá Vaše čtvrtá noha byznysu – asset management?

Rozjezd byl trochu pomalejší, nový náboj tomu dodalo až získání Credit Suisste Asset Managementu v roce 2009. Akvizice se povedla a zpětně je škoda, že jsme do asset managementu nešli už na začátku v 90. letech, ale prostě nešlo dělat všechno…

Jak se budete rozvíjet dál, chystáte nějaké nové akvizice, expanzi?

Aktuálně to vypadá tak, že získáme další společnost, která postaví další nohu do toho našeho byznysu. Teď Vám nemohu říct, o jakou firmu se jedná, ale jde o expanzi do fixed income a FX trhů.

Co se týče equity tradingu, vy jste dlouho soutěžili v objemech obchodů na pražské burze s Patria Finance, nyní dominujete?

Paradoxní je to, že my máme sice výrazný podíl na trhu, 30 až 40 procent, ale objemy obchodů jsou tak mizerné, že nepokryjete s trochou mírou nadsázky ani náklady na elektřinu. Navíc historicky poklesly i poplatky za obchodování. Kdybychom měli jen z výnosů z obchodování v Česku pokrýt náklady na režii, regulatoriku, infrastrukturu, tak to by byl byznys, který vůbec nedává smysl. Co nám pomáhá je, že my z Prahy obsluhujeme i zbytek regionu.

Nemohu se nezeptat, ohledně dění v Patrii Finance, která se například i podle nedávného článku na idnes.cz stává divizí ČSOB, jak tuto situaci vnímáte?

Mně to přijde hrozná škoda. Patria je historicky fantastická firma, silný brand. My jsme byli sice konkurence, Patria dělala navíc retailový byznys, ale to naše soupeření znamenalo, že pražská burza měla pět let zpátky i s málo tituly objemy obchodů možná větší, než by si zasloužila. Takže ta zdravá konkurence trhu pomáhala. Přijde mi škoda, že na základě jakýchsi kulturně-politických rozhodnutí belgické matky by mělo něco, co se tady buduje 20 let, být poničeno nebo přestat fungovat.

A Wood & Co. se chystá nabídnout i obchodování s cennými papíry pro individuální investory?

Asi nikdy jsme nechtěli jít do klasického retailu, spíše se budeme soustředit na afluentnější klientelu. To je něco, co už vlastně děláme, nikoliv masivně, ale snažíme se to postupně rozvíjet, je to segment, který nás určitě zajímá. Akciová kultura se bude rozvíjet, úrokové sazby v Evropě jsou vlastně záporné, čím dál více lidí bude uvažovat o investování do akcií. Žádnou online technickou platformu ale nechystáme, chceme spíše nabídnout afluentní individuální klientele takový ten institucionální sofistikovaný servis s osobní komunikací.

Jaká je podle Vás budoucnost pražské burzy?

Já jsem nenapravitelný optimista. Dnes tu máme jen pár titulů, u některých přitom navíc hrozí delisting…

mimochodem myslíte si, že PPF stáhne O2 z burzy?

V nejbližší době asi ne, ale jakmile to pro ně začne být výhodné, podle toho, jak se bude ta investice vyvíjet a jaké budou jejich plány, bude to asi krok, který budou chtít udělat…

…ať už s Telefónikou nebo bez ní, ten trh je prostě malinkatý. Co se může stát, jednak mohou přijít infrastrukturní změny, kdy se středoevropské, resp. východoevropské burzy (Praha, Varšava, Vídeň až třeba po Athény) spojí do jedné obchodní platformy, což by dávalo smysl z hlediska synergií či efektivity. Druhá věc je, co se bude dít s trhy. Jak už jsem řekl, úroky na nule, dluhopisy na nule, lidé budou hledat, jak zhodnocovat své prostředky. Akcie a nemovitosti budou na pořadu dne. Na burzu mohou přijít nové zajímavé tituly.

Třetí věc. Za posledních 20 let stát hleděl na kapitálový trh jako na Popelku, spíše záporná podpora kapitálovému trhu, a myslím si, že si stát může říct, že nyní je čas jít na burzu. Už jsme od ministra financí Andreje Babiše slyšeli prohlášení, že si dovede představit umístit na burzu část Českého aeroholdingu, máme tu Českou poštu, či podobně jako v Polsku může být vytvořen určitý státní nemovitostní fond s komerčním managementem a listingem na burze. Dobře monetizovat by se dala řada infrastrukturních projektů, například České dráhy mohou vyčlenit „železo“ do entity s garantovaným příjmem z nájemného, který se dá opět zalistovat. Státní podniky tak mohou získat finanční zdroje.

Dovedu si představit, že tento trend může nastat.

Chystá Wood & Co. nějaké nové IPO v nejbližší době na pražské burze?

My pracujeme na řadě transakcí, ale spíše jde o regionální záležitosti. K pražské burze to nemohu komentovat.

Co třeba Agrofert?

Tak nemusí to být jen Agrofert. V ČR je řada velice úspěšných firem, ve kterých si akcionáři mohou říct, že je atraktivní jít na burzu a monetizovat nějakou hodnotu, aniž by při dobrém managementu bylo nutné se plně vzdávat kontroly. Nemusí jít přece stále jen o prodeje strategickým investorům a private equity fondům.

A důvody pro vstup na burzu nemusí být jen finanční. Taková Zentiva zjistila, že to, že byli „public“, mělo pro ně obrovskou mediální a PR hodnotu, „brand recognition“, které zafungovalo.

A Wood & Co. neuvažuje o vstupu na burzu?

V tuto chvíli je něco takového podle mého názoru předčasné. Navíc naše výnosy jsou ovlivněné cyklickým charakterem našeho odvětví. Nejsem si jist, že obchodník nebo investiční banka je vhodný kandidát pro to, být obchodován na burze. Je lépe mít na burze firmy, které jsou výnosově stabilní, mají produkt.

Dobře, otázku ještě modifikuji. Uvažujete o osobním exitu z Wood & Co.? Vlastně již dvakrát se Vám odchod ze společnosti podařil.

O exitu teď rozhodně neuvažujeme. Nás baví to, co děláme. Je to takový lifestylový byznys. S partnery neuvažujeme, že budeme dělat něco jiného. Wood & Co. je pro nás platforma i pro další investiční aktivity, kde fungujeme jako investor nebo co-investor.

Zpátky k trhům, jak byste komentoval aktuální vývoj na akciových trzích, kdy jsou americké indexy na historických maximech, ale při nízké likviditě a volatilitě. Nevzniká na trzích akciová bublina?

Předně, jsme v prostředí negativních úrokových sazeb, to nikdo z nás nezažil. Jestliže Amerika obchoduje na P/E 20 až 25, tak to je pro mě drahé. Na druhou stranu, jestliže proti tomu je mít dluhopis za nula, tak potom je i výnos 3-4 procenta vlastně dobré. Já osobně bych americké akcie fundamentálně spíš prodával, ale když se podíváte, kam ty peníze půjdou, je to složitější. Takové evropské i české akcie, které se obchodují za P/E kolem 10, vypadají mnohem atraktivnější.

Obrovské množství likvidity a fakt, že investoři se budou teprve učit jak investovat v období záporných úrokových sazeb, znamená, že k nějakým bublinám může docházet.

Zabrouzdejme do jiných vod. Jak vnímáte politické prostředí v České republice?

ANO mělo ve volbách velkých úspěch, což vnímám jako nespokojenost voličů s předchozím tradičním uspořádáním. Na druhou stranu to byla právě Nečasova vláda, která začala řešit problémy a umožnila přenastavit politické poměry. Dneska si politická situace sedá. ANO může mít krásný program, ale musí ukázat, jestli je schopno jej prosadit, což je v politice to nejsložitější.

Zlepšuje se fiskální politika vlády?

Myslím si, že je zde řada možných úspor v rozpočtu, ale vidíme i tlak na růst výdajů, který krom výdajů investičních není příliš oprávněný. Za druhé, je vidět neschopnost státu investice realizovat, neumíme čerpat plně evropské fondy. Je nemyslitelné, že tu dodneška není funkční páteřní síť dálniční a železniční, infrastruktura, která tu chybí. Já bych rád viděl navýšení investičních výdajů do infrastruktury, jak do té fyzické, tak do té „soft“, tedy do efektivního vzdělávání, výzkumu, spíše než projídání peněz. Prostě posilovat výdaje tam, kde bude nějaký multiplikační efekt.

ČNB v listopadu loňského roku intervencemi oslabila korunu o 2 koruny nad 27 Kč za euro, souhlasíte s tímto krokem?

Ta monetární část… ČNB delší dobu avizovala, že má obavu z deflačního prostředí a to prostředí je opravdu zhoubné. Mně se líbí odvaha, se kterou ČNB devalvovala kurz koruny. Krok, který musí všichni držitelé koruny nutně kritizovat, je něčím, co se ukazuje už teď, je pro ekonomiku správné. Devalvace pomáhá exportní ekonomice a my začínáme růst, i když nás částečně táhne Německo.

Byl byste asi dobrý politik, Vy osobně neuvažujete o vstupu do politiky (viz článek na parlamentnilisty.cz)?

Rozhodně neuvažuji.

Děkuji za rozhovor.

Newsletter