Připravte se, bailout se blíží. Nejstarší bance světa dochází čas

AKTUALIZOVÁNO – Úterní ráno pohledem nejstarší banky na světě? Akcie se propadají o více jak 3 %. Nervozita stoupá s tím, jak Monte dei Paschi di Siena přichází o čas. Nutně potřebuje navýšit kapitál, ovšem výsledek italského referenda jí doslova podkopl nohy, a to téměř před cílem. Co bude dál?

I přesto, že reakce finančních trhů na demisi italského premiéra Renziho byla relativně klidná, serveru Financial Times se podařila zjistit informace opačného rázu. Podle nejmenovaných zdrojů blízkých bance se italské „ne“ dost pravděpodobně podepíše na slíbené investici jedné miliardy euro, která měla přijít od investora z Kataru. Tato částka tvoří jednu pětinu z celkového požadovaného objemu kapitálové injekce, jejíž naplánovaná velikost byla nastavena na 5 miliard euro.

Pravdou je, že neuskutečnění této investice by podkopalo už tak dost křehkou důvěru ostatních investorů. Vzhledem k tomu, že je Monte dei Paschi bankou s nejhorším výsledkem z posledních zátěžových testů, což je vina především velkého objemu nesplacených půjček, a do toho se navíc potýká s minimální profitabilitou, bylo by selhání v otázce navýšení kapitálu ze soukromých zdrojů jasným signálem několika možných scénářů – bankrot v případě hromadného úprku investorů, nebo pravděpodobnější záchrany ze strany státu, tedy tzv. bailout. Ve hře je samozřejmě i případný bailin, kdy by se kapitál sehnal například z depozit klientů banky (viz Kypr 2013), ovšem tento krok, pokud by měl posvěcení ze strany vlády, by se v podstatě rovnal politické sebevraždě.

Zaměřeno na Itálii: Referendum a banky – záchrana, či katastrofa?

Aktuálně se na jednání s Katarem podílí dva konzultanti italské banky, kterými je JP Morgan Chase a Mediobanca. Tyto subjekty se tak společně s italským ministrem financí Pierem Carlem Padoanem snaží přesvědčit Katarskou investiční autoritu, aby investovala. Naděje se však vytrácí, jelikož dohoda měla být uzavřena do konce týdne, což výsledek referenda dost zkomplikoval.

Svou roli hraje i nejistota ohledně jmenování nového italského premiéra a jeho vlády. Právě ten by sehrál klíčovou roli, pokud by selhal soukromý sektor. Nejmenované zdroje dokonce hovoří o tom, že do jednání nevyhnutelně vstoupí Evropská centrální banka, která navrhne „předběžnou opatrnostní rekapitalizaci“ zahrnující kapitálovou injekci ze státních fondů, stejně tak i konverzi podřízeného dluhu na akcie.

Jak zachránit nejstarší banku světa? První „škrty“ na scéně

V případě konverze již prý existuje i plán, kdy by vybraní držitelé juniorních dluhopisů banky získali zaručení ohledně vyplacení prvních 100 tisíc euro, které se staly předmětem přeměny bondů na akcie. Držitelé seniorních dluhopisů naopak nebudou nijak zasaženi.

První kolo konverze dluhu za akcie bylo odsouhlaseno již včera. Investoři tak kývli na přeměnu téměř čtvrtiny z 4,3 miliardy euro v dluhopisech, kterým byl nabídnut „swap“ za akcie. Tuto infromaci během dneska uvedla agentura Bloomberg.

Vyjma přenesení ztráty na retailové investory má banka prý v plánu i odepsat 28 miliard euro v „prašivých“ půjčkách, které by se měly stát podkladovým aktivem sekuritizovaných derivátů. Ty by poté měl na starosti speciálně vytvořený subjekt, jenž by měl za sebou navíc podporu italské vlády.

Pravdou je, že pokud by Monte dei Paschi opravdu selhala, dá se očekávat silný efekt „přelití“, který by zasáhl i ostatní italské banky jako například UniCredit či Banco Popolare. Jakmile by se tak stalo, přesah krize by se rozšířil mnohem dále, především pak do Německa, kde se tamní banky „pyšní“ silnou expozicí právě v italských bankovních domech.

Big Short vol. 2? „Jste v h****u“, říká Steve Eisman

Newsletter