FinTech Daily: Zaměstnanci velkých bank utíkají do startupů​


12:04 • 21. prosince 2015

Tagy: FinTech, FinTech Daily, Startup, Inovace, Banky, Platby

Zaměstnanci velkých bank utíkají do startupů​. Superlevné mezinárodní platby s bankovní aplikací pro migranty. Maloobchodní řetězec Target vyvíjí vlastní elektronickou peněženku. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Zaměstnanci velkých bank utíkají do startupů

Příběh je to stále stejný, jen se v poslední době opakuje častěji a častěji – vysoce postavený zaměstnanec nějaké velké tradiční banky dá výpověď a začne spolupracovat nebo si založí svůj vlastní startup. Tentokrát to byl nejmenovaný člen HSBC týmů řídící 200 milionový fintech fond. Rozhodl se místo v bance opustit a přidat se k lidem rozjíždějící startup zaměřený na využití technologií v oblasti asset managementu (správa osobních aktiv). Tento akt jen podtrhnul trend roku 2015, tedy trend přeskoků z velkých bank do malých fintech startupů.

Superlevné mezinárodní platby s bankovní aplikací pro migranty

Přestěhoval jste se do jiné země v Evropě a nyní potřebujete jednak rychle otevřít účet a také posílat zahraniční platby třeba zpět do své domoviny? S tím vším vám pomůže londýnský startup Monese, který vyvinul aplikaci umožňující přes mobilní telefon otevřít účet kdekoliv v Evropě během několika minut. A nyní přichází s další novinkou.

Nabízí mezinárodní platby v pěti měnách přímo z mobilní aplikace Monese – a to za středový kurz (ten, který najdete například na Googlu). Poplatek za službu činí 0,5 % z objemu transakce. Do aplikace stačí naťukat, kolik si přejete poslat a aplikace sama vypočte, kolik přesně příjemce dostane.

Maloobchodní řetězec Target vyvíjí vlastní elektronickou peněženku

Poté, co minulý týden zveřejnil Walmart, že spouští Walmart Pay – aplikaci umožňující zákazníkům platit za nákupy pouhým naskenováním QR kódu – nyní přišel i další maloobchodní gigant Target s tím, že také vyvíjí vlastní platební systém. Zatím je prý ve fázi prozkoumávání možností a vyjednávání se společnostmi vydávající kreditní karty.

Podle dostupných údajů se nebude jednat o platební systém založený na skenování QR kódů (tak jako je tomu u Walmartu), ale o klasické přikládání telefonu k platebnímu terminálu. Tím by tak mohla vzniknout další konkurence Android Pay, Apple Pay a Samsung Pay.

 

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

 

Napsat autorovi RSS

Student magisterského oboru na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a inovativní technologie. Dvě léta prožil ve Spojených státech v rámci studentského programu Work and Travel a v průběhu svého studia strávil semestr na Universitat Pompeu Fabra v Barceloně. Ve volném čase rád cestuje a hraje basketbal.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.