Kryptoměny na vzestupu, trh překonal 66 miliard. Už je máte i vy?


10:55 • 19. května 2017

Tagy: Kryptoměna, Bitcoin, FinTech, investice, alternativní investice

Trh s kryptoměnami zažívá zlatý věk. Nejenže nejznámější z nich – bitcoin – pokořil hranici 1900 dolarů a k dosažení dvou tisíc mu zbývá zhruba 75 dolarů, celkově se tržní kapitalizace světových kryptoměn vyšplhala na dosavadní rekord. Co za tím stojí?

Celková tržní kapitalizace kryptoměn podle serveru Coinmarketcap překonala dosavadní rekord, kterým je hranice 66 miliard dolarů. Aktuálně se pohybuje na necelých 66,175 miliardách dolarů.

Prvenství drží bitcoin, jehož podíl dosahuje více jak 31,65 miliardy dolarů, tedy necelých 48 %. Zajímavostí je, že dominance bitcoinu v posledních měsících pozvolna ustupuje. Opačný vývoj je pak možné pozorovat u altcoinu Ripple, jehož podíl se dostal na 20,25 %.

Podle serveru Coindesk stojí za tímto vývojem více faktorů, přičemž všeobecná shoda panuje na tom, že se kryptoměnám dostává mnohem větší pozornosti, s čímž tak roste i jejich obliba. V tomto směru je potřeba vypíchnout především fakt, že se kryptoměny stávají nedílnou součástí mnohých investičních portfolií, kterým už „tradiční“ akcie a dluhopisy jednoduše nestačí.

Kryptoměny aktivně používá přes 3 miliony lidí, jejich význam roste

„Kryptoměny se konečně dostávají do všeobecného povědomí,“ řekl pro Coindesk Tim Enneking z hedgeového fondu Crypto Asset Management, který se zaměřuje právě na kryptoměny. „Ještě před nedávnem byly investice do digitálních aktiv jen okrajové, možná s výjimkou bitcoinu, teď je ale vše jinak,“ dodal.

Velkou roli v tomto směru hrají především média, která podle Ryana Rabaglia, šéfa oddělení tradingu v Octagon Financical, začala oblast kryptoměn pokrývat mnohem intenzivněji. A právě díky tomu vznikají i noví nadšenci.

„Pozorujeme výrazný nárůst nových investorů, stejně tak i zobchodovaných objemů,“ řekl Rabaglia. „Jen k polovině května evidujeme exponenciální nárůst ve srovnání s meziměsíční změnou. A v dohledné době rozhodně nečekáme, že by tento trend ustal.“

Vydírání firem: Případ WannaCry a bitcoin v hlavní roli

Co bude dál? Panují smíšené pocity

S dosažením nového rekordu je potřeba si položit otázku – co bude dál? V tomto směru zatím panují poměrně smíšené názory.

Podle Harryho Yeha z Binary Financial je tohle teprve začátek. „Lidé stále pořádně nechápou, že existuje opravdu hodně prostoru, kam se ještě posunout, a to především s tím, jak se z kryptoměn stává globální fenomén. Očekávat můžeme další růst, ale rovněž i pokles, jako tomu bylo během minulého týdne,“ řekl Yeh.

O něco opatrnější přístup zastává Jacob Eliosoff, zakladatel kryptoměnového fondu Calibrated Markets. Podle něj se trhy dostávají doslova do „bodu šílenství“. Hlavní roli by v dalším vývoji mohly hrát emise nových kryptoměn, které by při další expanzi mohly vyvolat hromadný pád trhů. „Nikdy nevíte, kdy bublina splaskne, každopádně už teď je možné narazit na varovné signály, řekl Eliosoff.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.