KLDR sestřelila dolar i korunu. Pak ale „zasáhla“ ČNB

Finančními trhy, stejně tak i těmi devizovými, se přelila vlna úprku investorů od rizikových aktiv a měn směrem k těm bezpečným. Hlavním důvodem je opětovné napětí kolem KLDR. Ta odpálením balistické střely, která se přenesla přes vzdušný prostor Japonska, rozpoutala nejen další výprodej dolaru, ale stejně tak i koruny, forintu a zlotého. V případě koruny však nakonec přišla „záchrana“ ze strany ČNB.

Severní Korea v noci z pondělí na úterý odpálila střelu středního doletu, která byla podle dostupných informací navržena nést jadernou nálož. Opětovně se tak rozpoutalo napětí mezi Západním světem a KLDR, ke kterému se nově přidalo i samo Japonsko. Na trzích se tato událost ihned projevila úprkem investorů od akcií směrem k dluhopisům, a to jak v Evropě, tak i v USA. Obdobně byl pozorován výplach dolaru a rizikových měn, kam spadá například koruna, polský zlotý a maďarský forint. Dařilo se naopak bezpečným přístavům jako švýcarskému franku a (i přes severokorejskou demonstraci síly) japonskému jenu.

V návaznosti na to jsme byli svědky toho, že dolar vůči euru oslabil až nad hranici 1,200 za euro, což je jeho nejslabší hodnota za více než 2,5 roku. Kim čong-unova akce se tak stala dalším katem americké měny, kterou už tak dost potápí stále nepřesvědčivý vývoj tamní ekonomiky. Svou roli hraje ale i přístup Fedu, který právě vzhledem k výkonnosti amerického hospodářství dost možná pošle k ledu svůj plán ohledně zvyšování úrokových sazeb. Aktuální predikce agentury Bloomberg pracuje s tím, že další tzv. úrokový „hike“ letos už pravděpodobně neproběhne.

Pravděpodobnost tohoto kroku pro září dosahuje pouhých 1,1 %, v listopadu pak 1,9 % a prosinci 29,8 %. Více než 50% odhad vidíme až v případě června 2018.

Dolar se tak postupně propadá, což ostatně umocňuje přesně opačný vývoj evropské ekonomiky, než který pozorujeme v USA. Investoři tak preferují evropskou měnu, které navíc vedle slušné obnovy eurozóny hraje do karet i vidina možného utažení měnové politiky ECB. Jak již řekl sám její šéf Draghi, ekonomický vývoj Evropy* banku překvapil, je však potřeba počkat, aby se teprve přelil do tempa růstu cen a mezd.

A právě v tomto směru narážíme na problém v podobě silného eura. Jakmile bude společná evropská měna trhat rekordy, právě růst inflace měřený indexem cen spotřebitelů to bude zpomalovat. Ostatně už zápis z posledního zasedání rady guvernérů centrálních bank eurozóny ukázal, že právě budoucí vývoj směrem k silné společné měně dělá vrásky nejednomu centrálnímu bankéři. V tuto chvíli tak můžeme říci, že očekávané diskuze o utažení politiky ECB se jen tak nedočkáme, rozhodně ne například už v září.

Blíží se exit ECB? Draghi naznačil diskuzi o změně politiky

Současný stav tak – z dlouhodobého hlediska –  nahrává spíše euru na úkor dolaru. Situaci by mohl alespoň krátkodobě zvrátit dnešní den, kdy se dočkáme zpřesněného odhadu amerického HDP za druhý kvartál, kde se dle Bloombergu očekává zlepšení z 2,6 % mezikvartálně na 2,7 %. Společně s tím pak bude zveřejněn report z trhu práce agentury ADP, který by mohl naznačit „směr“ důležitějšího reportu amerického ministerstva práce (bude zveřejněn tento pátek).

Ještě během večerního obchodování se však dolaru podařilo část ztrát umazat, a to až zpět pod 1,200 za euro – někteří investoři využili jeho předchozí oslabení k dodatečným a hlavně levným nákupům (projevilo se i na amerických akciích, které v závěru dne skončily v plusu). Aktuálně se tzv. greenback obchoduje na 1,195 EURUSD. Jeho rozmezí pro dnešek vidíme od 1,191 až 1,198 EURUSD.

Na koruně se včera nejprve projevil výprodej, který ji vůči euru dostal přechodně až k 26,15 EURCZK. Mnohem výraznější pohyb byl pozorován ve dvojici s dolarem. Vzhledem k výše zmiňované „slabosti“ americké měny z výše uvedených důvodů jsme byli svědky posílení pod hranici 21,70 USDCZK. Naposledy se pár pohyboval na těchto hodnotách na konci října 2014.

Situaci, a to především vzhledem k euru, však včera odpoledne „zachránil“ viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Ten agentuře Reuters sdělil, že na každém příštím měnověpolitickém zasedání bankovní rady bude debata o dalším zvýšení sazeb relevantní. Sám pak přiznal, že pokud by byl přítomen na tom posledním, hlasoval by pro vyšší úroky. Stejně tak prý ten samý krok ze své strany nemůže vyloučit na zářijovém sezení rady ČNB, které se bude konat ve středu 27. září.

Hampl pak souběžně s tím řekl, že kurz koruny zůstává stále největší nejistotou budoucí podoby měnové politiky a jejího návratu k normálu. Rada v tomto směru prý bere v potaz i politiku Evropské centrální banky, ale momentálně pro ní dění v eurozóně není již tak relevantní jako dřív. V návaznosti na to koruna umazala většinu předchozích ztrát a posunula se zpět pod hranici 26,10 za euro.

Hampl (ČNB): Ještě vyšší sazby? Svůj hlas již v září nevylučuji

Co se týče dnešního dění, domácích dat se nedočkáme, tudíž bude další vývoj koruny určovat sentiment světových trhů a především vstřebávání včerejších slov Mojmíra Hampla. Datový klid pak utne až pátek, kdy bude zveřejněna revize prvního odhadu HDP, který dosáhl slušných 4,5 % meziročně a 2,3 % mezikvartálně. Pokud se potvrdí slušný výkon české ekonomiky, koruna by mohla posílit, stejně tak i vidina vyšších úroků již v září.

Aktuálně se koruna obchoduje kolem 26,09 za euro a 21,83 za dolar. Očekávané rozmezí vidíme od 26,02 až 26,14 EURCZK a 21,77 až 21,80 USDCZK.

*V podobném duchu se nesl i Draghiho páteční komentář na symposiu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, kde vychvaloval zlepšující se obnovu globální ekonomiky, přičemž poznamenal, že v případě Evropy a Japonska jsme, na rozdíl od USA, v počáteční fázi dalšího zlepšování.

Newsletter