Kde sehnat peníze a demokracii? Co na to miliardář a bankéřka?

Díky rozvíjejícím se technologiím neustále narůstají možnosti konkurovat starým, zaběhnutým produktům novými a inovativními způsoby. Málokdo čte v dnešní době noviny, knížky se přesouvají do tabletů nebo čteček; tak proč používat papír kupříkladu při volbách? A proč rovnou nepoužít nový, efektivně vyladěný volební systém s názvem „Demokracie 2.1,“ díky kterému dostaneme ve volbách nejobjektivnější výsledky?

Inovátorství ale neprobíhá pouze v procesu voleb, mění se například i financovaní firem. Ti, kteří chtějí založit startup, znají stránky jako Kickstarter, nebo Startovač. V rámci těchto projektů se ovšem většinou jedná o „dary v malém“, na kterých případný investor nic nevydělá;  pouze si zafinancuje příští produkt, o který má zájem. Dají se však schůzky s investory přenést na internet a dovolit lidem přímo financovat základní kapitál nově vznikajících firem? A lze tzv. equity crowdfunding prosadit i v Česku? Na tyto otázky odpověděli 4. dubna v kavárně Paralelní Polis tvůrce „Demokracie 2.1“ Karel Janeček a spoluzakladatelka „Fundliftu“ Andrea Lauren, a to během přednášky z cyklu „Začátek konce“, organizovanou studentským klubem Roklen College a Paralelní Polis, na téma: Alternativní alokace kapitálu a alternativní volby.

Demokracie 2.1

Často máme z některých volebních výsledků pocit, že volby dopadly nejhůř, jak mohly. Když hovoříme s lidmi kolem nás, tak zjistíme, že i oni mají podobný názor. Člověk se pak zamýšlí nad tím, zda je většinová část společnosti tak jiná než náš statistický vzorek, nebo zda je špatně nastaven volební systém, který není schopen pojmout a reprezentovat názorové množství lidí ve společnosti. Podle Janečka je pravdivá možnost ta druhá, a proto přišel s upgradem s názvem „Demokracie 2.1“. „Můj systém pro celostátní volby spočívá v existenci dvojmandátových obvodů a čtyř hlasů pro každého voliče, protože musí mít víc hlasů než je počet vítězných kandidátů. Každý volič má zároveň jeden mínusový hlas,“ vysvětluje Janeček.

Karel Janeček: Merkelová je naivní a svět je na rozcestí

V Evropě se v současnosti prosazují extremistické a populistické strany. Postupně získávají čím dál větší podíl na zákonodárné moci a zavedené politické elity nevědí, jak je zastavit. Když voliči extremistických stran dostanou do rukou ještě více hlasů, nenavýší se tím jejich poměr zastoupení v parlamentech? „Z definice je extremistická strana taková, která prosazuje jenom jednu myšlenku a ostatní jsou nepřijatelné, takže extremistický volič hodí dva hlasy svojí straně a další buď hodí někomu náhodně, nebo je nevyužije. Nepřehlasuje tedy nakonec extremistický volič voliče, kteří volí demokratické strany? „Určitě ne. Demokratické strany si navzájem konkurují, a tak si tento volič umí vybrat i druhou alternativu a využít všechny hlasy,“ uklidňuje obavy Janeček.

Nový systém by mohl upravit politické prostředí a změnit rozložení sil v politice tak, aby lidé přestali ztrácet důvěru v politiku a demokracii samou. Daří se nový systém prosazovat a zavádět? „Bohužel, snažil jsem se ´Demokracii 2.1´ propagovat, ale politici nechtějí připustit změnu volebního systému, která by je mohla nějakým způsobem znevýhodnit oproti současnosti,“ přiznává zakladatel Nadačního fondu proti korupci. Je tedy „Demokracie 2.1“ stagnující projekt, nebo se daří jej někde aplikovat? „ Přišlo se na to, že je tento model velmi dobře využitelný kupříkladu při hlasovaní o participačních rozpočtech a najal si nás už i New York, ale také Říčany tady v České republice. Jediné co mě v New Yorku zklamalo, bylo většinové hlasování na papíře,“ říká se smíchem.

Equity Crowfunding

Zakládat novou inovativní společnost je náročný proces, i když má člověk dobrý nápad. Při snaze o jeho realizaci může narazit na problém s financováním. Klasické investiční produkty nemusí být vždy na dosah ruky, velcí investoři nemusí vašemu nápadu automaticky věřit. I proto vznikly produkty jako Kickstarter, který však není přímo o investování, ale jedná se spíše o sbírku na daný projekt. „Společnost Roklen a Rockaway proto v České republice připravují projekt equity crowdfundingu,“ uvádí Andrea Lauren. 

Jaký je největší rozdíl mezi equity crowdfundingem ve formě Fundlift a platformami jako například Startovač nebo Kickstarter? „Když člověk přispěje na produkt pomocí už známých platforem, nestane se investorem a nedostane nic zpátky, zatímco tady si kupuje podíl ve firmě“ udává výhody bankéřka, která léta pracovala v Londýně.

Andrea Lauren: FinTech boří staletá pravidla finančních služeb

Známé produkty, které vznikly díky platformám jako je Kickstarter, jsou už dlouho na trhu, takže by se daly porovnávat výhody, které by případným investorům přinesly investice pomocí equity crowdfundingu. Nejlepším a nejznámějším příkladem by asi byl případ Oculus Rift. „Firma vysbírala na nové 3D brýle více než dva miliony dolarů a o dva roky později byla prodána za dvě miliardy dolarů Facebooku. Lidé, kteří se ve sbírce podíleli, nedostali zpátky ani korunu. Kdyby investovali pomocí equity crowdfundingu, svou investici by zhodnotili mnohonásobně“ upozorňuje spoluzakladatelka nové firmy Fundlift. 

Equity crowdfunding je investování do firem otevřené široké veřejnosti. Otvírá tak příležitosti, které doposud byly skryté – a to jak investorům, tak majitelům inovativních společností. Equity crowdfunding je regulovaná aktivita. Jak bude koncept, který je oblíbený v Anglii, fungovat v České republice? „Roklen je držitelem licence obchodníka s cennými papíry od ČNB“ objasňuje spoluzakladatelka Roklenu. „Dále produkt podléhá pravidlům maximální žádané investice, která činí jeden milion eur. Předpokládáme, že nejčastější emise bude kolem dvou až pěti milionů korun,“ dodala.

Tento typ služeb se ve světě prosadil díky internetu a celkově jednoduché přístupnosti pro uživatele. Jak bude fungovat platforma poskytovaná Roklenem? „Stanovili jsme si, že vše musí probíhat online, ale nakupování podílů ve firmách podléhá notářskému ověření, proto jsme vymysleli konvertibilní dluhopis. Je to v podstatě forma cenného papíru, který do budoucna přislibuje zaměnitelnost za dopředu stanovený podíl ve firmě,“ vysvětluje Lauren.  

Newsletter