Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Americké firmy vs. rozvojové trhy

Konzultantská společnost EY zveřejnila seznam nejhodnotnějších společností na světě. Prvenství opět uhájil Apple, který jasně předběhl druhý Google a třetí Microsoft. Tržní hodnota nakousnutého jablka čítající 723 miliard dolarů tak hravě strčí do kapsy například hrubý domácí produkt Portugalska, Řecka a Finska dohromady.

Apple ubránil světové prvenství. A pak dlouho nic…

Analytický tým Bank of America Merrill Lynch se zaměřil na výzkum toho, které velké americké společnosti hravě strčí do kapsy tržní kapitalizaci akciových indexů vybraných rozvojových trhů, tzv. MSCI Indices Free Float Market Cap (viz mapa).

Dle měření Bank of America Merrill Lynch je kapitalizace společnosti Chevron, jež čítá 168 miliard dolarů, větší než v případě mexického rozvojového indexu MSCI, který byl ohodnocen 169 miliardami dolar. General Electric se svými 270 miliardami dolarů předčí brazilský akciový index s jeho 258 miliardami dolarů. Společnost Intel se svými 135 miliardami dolarů je pak na stejné úrovni kapitalizace jako ruský akciový trh, atd.

Autoři studie tuto situaci popsali jako „cestu z arogance k ponížení“, kterou si prošly akcie rozvojových trhů.

„Zpátky v roce 2010, kdy Sepp Blatter oznámil, že Rusko a Katar budou následovat Brazílii jako hostitelé světového poháru FIFA, Čína a Indie byly na cestě k tempu růstu hrubého domácího produktu vyššímu jak 10 %. Tehdejší kapitalizace rozvojových trhů dosahovala, k prosinci 2010, 3,7 bilionů dolarů, což bylo dvakrát tak velké číslo jako tržní hodnota amerických bank, stejně tak jako hodnota amerických technologických a zdravotnických společností dohromady. Dnes je sice kapitalizace rozvojových trhů téměř stejná, avšak v případě amerických technologií, bank a zdravotnictví přesáhla 10 bilionů dolar,“ přepisuje slova studie server Business Insider.

Je tedy jasné, jak se světové akciové trhy postupně obnovovaly z finanční krize, společnostem se dařilo čím dál tím víc, zatímco rozvojové trhy postupně ztrácely na své atraktivnosti.

Newsletter