Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Jak FinTech ruinuje retailové bankovnictví

FinTech je jako oceán a startupové firmy se v tomto segmentu dotýkají každé oblasti podnikatelského prostředí. I když je těchto oblastí celá řada, největší dopad je pociťován v maloobchodním bankovním sektoru.

Mobilní peněženky

V roce 2020 bude na světě asi 6,1 miliard chytrých telefonů. Zpráva od Ericssonu říká, že tyto smartphony budou tvořit v roce 2020 celých 80 % mobilního trhu. Je to docela velký skok v porovnání s rokem 2015, kdy počet chytrých telefonů čítal „jen“ 2,5 miliardy. Značný nárůst uživatelů smartphonů je hnací silou inovací v sektoru mobilních peněženek, které usnadňují spotřebitelům život prostřednictvím rychlých plateb, jež jsou prováděny s naprostou lehkostí a elegancí pomocí jejich mobilních telefonů.

Mobilní peněženky jsou vlastně digitalizovanou verzí kreditní karty, která je uložena v kožené peněžence ve Vaší kapse či kabelce. Stejně jako kreditní karta je i mobilní peněženka propojena s uživateli bankovního účtu kvůli ověření transakce. Se zvyšujícím se zájmem o bezpečnost plateb byly peněženky inovovány a zavedly se také bezpečnostní prvky, jako jsou biometrické registrace a tzv. tokenizace. Tyto nové funkce činí elektronické peněženky dokonce bezpečnější než tradiční kreditní karty. V důsledku toho spotřebitelé, zejména ti s vysokými příjmy v městských oblastech, projevili velmi silný zájem o tento druh plateb.

Mobilní platby P2P

S příchodem person-to-person (P2P) mobilních plateb mohou dva jedinci převádět peníze mezi sebou prostřednictvím svých mobilních zařízení. To umožňuje zákazníkům posílat finanční prostředky v reálném čase bez nákladů na jakýkoli jiný účet zákazníka, jenž používá stejnou aplikační platformu. Použitím aplikace P2P mohou zákazníci odeslat platbu P2P pomocí telefonního čísla nebo emailové adresy příjemce, mají možnost si zachovat soukromí a hlavně se mohou spolehnout na bezpečnost. Podrobnosti o účtu totiž nejsou uživatelům zveřejněny. Wells Fargo v poslední době spolupracovalo s Early Warning, jedničkou v oblasti real-time plateb, a naskočilo tak do rozjetého vlaku P2P plateb pro svých sedmnáct milionů zákazníků.

Devizové převody finančních prostředků

Devizové platby byly forte legendárních hráčů a jsou protkané neefektivností a režijními náklady. To je další oblast plateb, jež přitahuje stále větší počet nových poskytovatelů nebankovních služeb. Tradiční hráči inkasovali tučné prémie díky rozdílu mezi nákupním a prodejním kurzem, který vysvětlovali kolísáním směnných kurzů. Technologický pokrok ale umožňuje, aby u peněz, jež mají být vyměněny téměř okamžitě, bylo výrazně ořezáno měnové riziko, kterým se tradiční banky zaklínají. Alternativní poskytovatelé služeb devizových služeb vycítili příležitost a uchytili se na trhu pomocí přímého spojování obou stran za minimálními náklady, čímž se vlastně obcházejí bankovní sítě.

Platby v reálném čase

Platby v reálném čase obdrží příjemce vlastně okamžitě a obdržené peníze může ihned použít. Odesílatel dostane potvrzení o stavu transakce rovněž v reálném čase. Porovnejme to s tradičním způsobem zpracování bankovních plateb, které trvalo dříve tři až pět dnů (nyní většinou jeden den, ale občas i tři dny). Real-time systém je však v provozu 24 hodin 7 dní v týdnu, což je ve značném kontrastu s tradičním bankovnictvím, které funguje pouze v pracovních dnech v přesně vymezeném časovém rozmezí.

Vývoj platebních systémů v reálném čase přišel jako spása pro klienty maloobchodního bankovnictví, kteří se nyní mohou radovat ze snížení svých finančních i časových nákladů. U živnostníka, který by jinak čekal na vypořádání několik dní, má real-time platba přímý pozitivní dopad na jeho cash flow. Rychlé rozšíření platebních systémů v reálném čase po celém světě vytvořilo ekosystém, ve kterém většina finančních institucí, spotřebitelé i obchodníci mohou platit svým přátelům či zákazníkům, vyrovnávat účty a převádět peníze v podstatě okamžitě. A to je jen začátek – segment plateb v reálném čase dostane další impuls s příchodem protokolu ISO 20022, což je nově dohodnutý výchozí formát.

Významný vzestup e-commerce se stal hnacím motorem růstu odvětví FinTech. Tato změna začala v oblasti retailového bankovnictví, kde se vytvořila poptávka po optimalizovaných platebních službách zajišťujících rychlost, pohodlí a dostupnost. Časem se určitě staneme bezhotovostní ekonomikou. Na to ale máme ještě před sebou dlouho cestu.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter