Řecko si brzy půjčí za záporné reálné sazby jako Německo


08:33 • 17. ledna 2015

Konvenční myšlení nám říká, že při 175% zadlužením vůči HDP je řecký dluh neudržitelný a Alexis Tsipras bude záchranou řecké ekonomiky, pokud chce přejednat zásadní restrukturalizaci dluhu. Věci se ale někdy mají naprosto jinak, než se na první pohled zdají. Zde je proč:

1/ Řecký veřejný dluh je z 85 % držen mezinárodními věřitelskými institucemi: EU drží 65 %, ECB 10 % a MMF 10 %. Restrukturalizace dluhu nepotřebuje zapojení soukromého sektoru a není tedy systematicky významná. Není třeba zapojovat ani soukromé věřitele a děsit je. Úrokové sazby je třeba držet nízko a podporovat tak růst půjček a investic. I pokud Syriza vyhraje příští volby, soukromí věřitelé by neměli očekávat žádné ztráty, pokud Řecko neopustí eurozónu a dluh nebude konvertován do drachmy. Alexis Tsipras může být populista, ale není blázen. Ví, že bez zahraničních investic ekonomiku nikdy plně na nohy nepostaví.

2/ 65 % veřejného dluhu drženého Evropskou unií mělo původně sedmiletou splatnost a úrok 3M Euribor + 5,5 %. Splatnosti byly postupně prodlouženy na více než 30 let a úrokový výnos snížen u 15% dluhu na 3M Euribor + 0,5 % (bilaterální půjčky vůči Řecku, EFSF/EFSM/ESM v roce 2010 ještě neexistovaly). U zbylých 50 % dluhu vůči EU je pak úroková sazba nastavena na 3M Euribor + 1,5 %, úroky jsou ale odloženy na deset let a nejsou splatné až do listopadu 2022. Pokud to zní až příliš dobře, tak EU dokázala podmínky ještě vylepšit. V listopadu 2012 ECB začala vracet veškeré zisky spojené s držením řeckého dluhu zpátky Řecku. V roce 2013 tyto platby představovaly 1,5 mld. EUR. Celkové úrokové platby z Řecka Trojce mezinárodních věřitelů (ECB, EU, MMF) pak byly 1,7 mld. EUR, tedy méně než 1 % řeckého HDP. Pokud od celkových oficiálních úrokových plateb (7,3 mld. EUR) odečteme odložené úroky, všechny vrácené peníze z úroků od ECB a řecké centrální banky a očistíme o výnosy z aktivit, které jsou financovány řeckým dluhem (investice do bank vydělávají 8 %, zpětné odkupy dluhu v podobě pokladničních poukázek), dospějeme k celkovým čistým úrokovým cash platbám ve výši méně než 1 mld. EUR (méně než 0,5 % HDP). Na cash bázi si dnes Řecko půjčuje levněji než Německo, u nějž úrokové platby představují zhruba 2 % HDP.

ŘECKÁ KRIZE na Roklen24

3/ Není pravda, že Evropa má problém s restrukturalizací řeckého dluhu. Během posledních 4 let mezinárodní věřitelé potichu odepsali zhruba 300 mld. EUR v čisté současné hodnotě řeckého dluhu. Nikdo o tomto nemluví příliš hlasitě ze zjevných politických důvodů, ale tichá forma neznamená neexistenci.

4/ Jako obvykle, výměnou za strukturální reformy dojde k prodloužení splatností a dalšímu oddálení úrokových plateb. Transformace proběhne na bázi NPV bázi, přičemž nominální hodnoty zůstanou zachovány, aby v účetnictví mohly být vykazovány v plné hodnotě a politici nemuseli hovořit o transferech. Efektivní úroková sazba řeckého dluhu klesne k nule a na reálné bázi bude záporná. Řecko brzy bude vykazovat nominální růst na úrovni 3 – 4 % a tímto tempem dluh umořovat. Na bázi čisté současné hodnoty (NPV) bude mít Řecko brzy nejzdravější rozvahu ze všech členských států. A to nejenom u veřejného sektoru, ale i u soukromého sektoru.

5/ Už Samaras chtěl přejednat dluh a snížit tlak na růst primárních přebytků. Evropa by mu tento krok schválila. Jednotkové mzdové náklady klesly v Řecku o 20 % a země je znovu konkurenceschopná. Teorie o výstupu Řecka z Eurozóny jsou bláznivé. Řecko nyní má primární přebytek rozpočtu i přebytek běžného účtu. Vystoupením by Řecko muselo restrukturalizovat celý bankovní sektor, ztratilo by na čas důvěru u zahraničních investorů a muselo si jít půjčovat na trzích za 5% a více. Efektivně by tak platilo více než dnes a dostalo se ještě do větších problémů. Tsipras ví, že vystoupením z Eurozóny by více ztratil, než získal.

Řecká bouře se brzy přežene.

Text není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

RSS

Jan Kaška je členem Advisory Boardu fondu kvalifikovaných investorů Charles Bridge Global Macro Fund. Na finančních trzích se pohybuje zhruba deset. Za svou kariéru prošel pozicemi finančního analytika, aktivního tradera, portfolio manažera i makroekonomického konzultanta. Obchodoval globální měny, dluhopisy, akciové trhy i deriváty. Jan je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze s hlavní specializací oceňování podniku a vedlejší specializací peněžní ekonomie a bankovnictví. Jan se ve svém investičním zaměření soustředí na makroekonomický výzkum, tematické investice a opční strategie za účelem systematického řízení rizika i lepšího cílení výnosů.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.