Nebezpečná láska přes internet

Pro tisíce lidí končí každoročně hledání lásky nejen zlomeným srdcem, ale také prázdným bankovním účtem.

Během tzv. „romantických podvodů“ podvodníci zahrnují své oběti lichotkami a snaží se v nich vzbudit pocit zamilovanosti a důvěry. Následně se jim podaří z nich vylákat nemalé částky peněz, vedoucí až k zadlužení zamilované oběti.

Podle amerického centra Internet Crime Complaint, v loňském roce těmito podvody přišlo o souhrnnou sumu 86,7 milionu dolarů celkem 5900 obětí. Pozitivní zprávou a blýsknutím na lepší časy je snad jen to, že se v nedávné době federální agentuře v USA podařilo odhalit činnost hned několika velkých podvodníků.

Takoví podvodníci obzvláště cílí na lidi, kteří si prošli obtížnou situací, jako je například rozvod, ztráta zaměstnání, vážná nemoc a další velké ztráty. Jako by jejich imunitní systému vůči podvodům byl oslabený a podvodníci přesně věděli, co napsat a jak zaujmout. Studie AARP tuto teorii potvrdila svým výzkumem, který odhalil, že oběti internetových podvodů zažily v předchozích dvou letech podstatně více negativních životních událostí, než ti, co se nachytat nenechali.

Odborníci tak varují před neuváženým seznamováním na online seznamkách. Když už však někdo zvolí tuto formu seznámení, je důležité, aby uživatel neodkrýval své soukromí příliš brzy. Stejně tak není dobré sdělovat své telefonní číslo nebo adresu.

Při podvodném vylákání peněz je většinou scénář velmi podobný. Oběť si začne posílat zprávy s vybraným protějškem, který je často momentálně v cizině, nebo náhle potřebuje vycestovat. Z počátku je vše idylické, jenže u potencionálního druha následuje zvrat v podobě nemoci, okradení, vážné nemoci jeho dětí nebo jiných nečekaných problémů. Potřebuje tedy peníze, nejlépe zaslat na bankovní účet, nebo složit v hotovosti na pobočce některé z bank. Ač to zní jakkoliv podezřele, existuje velké množství lidí, kteří jsou schopni se kvůli neznámému milenci či milence zadlužit.

Jenže to není jediné nebezpečí číhající na lidi hledající lásku. Pozor je nutné dávat si i na podvodné weby. U těch často uživatelé narazí na zaplacení předplatného, následně se neozve ani jeden potencionální partner a celé to zakončí samo-prodlužovací smlouva, kterou se uživatelům jen stěží daří vypovědět ve správný termín. Jen tak mimochodem, nejhůře hodnocená seznamka v České republice je především Be2.cz, kde poslední zmíněný problém není nic neobvyklého. 

Newsletter