Brexit – trhy, firmy, ekonomika, politika ve stručných bodech


15:03 • 24. června 2016

Tagy: Brexit, Velká Británie, Evropská unie, eurozóna, Banky, firmy, výsledky

Velká Británie hlasovala poměrem hlasů 51,9 % ku 48,1 % ve prospěch Brexitu = odchodu Velké Británie z Evropské unie. Referendum ukázalo hluboký rozkol hlasujících po regionech Spojeného království i věkově. Čím mladší, tím s větší vervou „remain“. Čím starší, tím víc „leave“. Jaké otázky to nastolilo?

BREXIT ONLINE: Kocovina z EU? Rezignace, pád trhů, ostuda i radost

Bezprostřední dopad na trhy

Snad nejviditelnější a okamžitý dopad na trzích byl k vidění na britské libře. I proto, že krátce před hlasováním byla očekávání jednostranně nabuzena na „Remain“ a libra vystoupala nad 1,5000 k americkému dolaru. O to tvrdší byl její okamžitý pád, dvouciferný, na minima od roku 1985. Euro proti americkému dolaru jsme viděli oslabit o 4 procenta. Něco takového bylo naposledy k vidění snad jen při skokovém opuštění kurzového závazku na euru proti franku Švýcary.

Klaus: Brexit nás zachraňuje od bruselského monstra

Ceny ropy jsme v bezprostřední reakci viděli propadat o více jak 6 %, stejně jako německý akciový index DAX. Zlato v jeho roli bezpečného ráje vidíme růst o 8 %, britské akcie stejnou měrou propadat. Mezi akciovými tituly vidíme slábnout všechny sektory, nejvýrazněji ten finanční. A to brutálně. Akcie Barclays o třetinu hodnoty, Deutsche Bank o pětinu. Zastavíme se u nich dále v textu.

Jaké přijdou politické kroky?

Britský premiér David Cameron oznámil rezignaci v čase t + tři měsíce. Mnozí vidí jako favorita na příštího premiéra Borise Johnsona. Jenže – je vyhraněn stejnou silou (ne stejným směrem), jako premiér Cameron a pro široké pole podporovatelů ne moc dobře přijatelný. Tomuto tématu se budeme věnovat v našich videorozhovorech, které připravujeme na dnes a víkend.

Brexit podle analytiků může posunout konec intervencí ČNB

Byl to právě David Cameron, kdo vyvolal referendum o Brexitu. V zájmu svého znovuzvolení, snahy o získání podpory konzervativců, naladěných proti EU. V čelíc UKIP. Která dnes slaví. Nagel Farage. V našich názorových textech a rozhovorech se budeme věnovat i tomuto tématu – podebatujeme, kdo vlastně jeho slávu zrodil a na co dnes může doplatit.

Cameron chce aktivaci článku 50 Smlouvy o EU nechat na novém premiérovi. Loď Velké Británie nepovede jako kapitán do dalšího cíle. Proces odpojení má trvat zhruba dva roky. Může i déle. Mnozí volají naopak po velmi rychlém rozvodu.

Rozpad Velké Británie zevnitř. A EU zevnitř

Hrozbou pro budoucnost Velké Británie v její dnešní podobě jsou tlaky zevnitř. Hlasy po osamostatnění znovu zní ze Skotska. Také ze Severního Irska. Objevily se úvahy o odloučení od Velké Británie a naopak spojení s Irskem do jednoho sjednoceného Irska, ve snaze zůstat v Evropské unii, když se Britové rozhodli jinak.

Reakce na britské referendum: Podle Kruliše je výsledek zdrcující

Tlaky na vyhlášení referenda okamžitě zní z dalších členských zemí Evropské unie. Nizozemí, antievropsky laděným nacionalistům ve Francii, Itálii. I tomuto tématu se budeme věnovat v našich rozhovorech.

Cameron příští týden pojede do Bruselu. Ještě předtím – v neděli – se sejde šest zakládajících členů dnešní Evropské unie. O víkendu také ministři financí EU.

Co bude s obchodem a globálními firmami se sídlem v Británii?

Otázkou na stole je, jak bude do budoucna zajištěn obchod Velké Británie se zeměmi EU. Bavíme se o zhruba 580 miliardách dolarů ročně. Pak především, co bude s firmami, které sídlí ve Velké Británii a na základě principu „v jedné zemi = v celé EU“ obchodují s Unií. V zásadě se zde nabízí norský model, nová obchodní dohoda nebo „standardní mezinárodní“ obchodování podle pravidel WTO.

Zejména u finančních institucí, bank, hrozí jejich odchod do některého finančního centra EU – Frankfurtu, Paříže, nebo třeba „jen“ Dublinu. Otázkou je něco podobného u dalších globálních obchodních a průmyslových firem.

V nejbližších hodinách a dnech Vám nabídnete další názory a analýzy na tato témata.

Brexit aneb co bude dál? Otázky a odpovědi

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.