Sorosova charita jako bezpečnostní hrozba

Rusko zakázalo „prodemokratickou“ charitu, kterou založil miliardář George Soros. Ta, podle Ruska, představuje hrozbu pro státní bezpečnost i odporuje ruské ústavě. V pondělním prohlášení ruská generální prokuratura rozhodla umístit dvě Sorosovy charitativní organizace – Open Society Foundations (OSF) a Open Society Institute (OSI) – na „black list“ zahraničních nevládních organizací. Jejich aktivity jsou pro ruský stát považovány za „nežádoucí“.

„Bylo zjištěno, že aktivity Open Society Foundations a Open Society Institute představují pro základy ústavního systému Ruské federace a bezpečnost státu hrozbu,“ stojí ve strohém tiskovém prohlášení.

Soros, který je známý zejména skrze fondy Soros Fund Management, zakládal síť OSF, aby pomohl zemím transformovat se z dob komunistické vlády. Tento charitativní projekt tak v současnosti financuje projekty, které se zaměřují na budování demokracie po celém světě.

„Jsme zděšeni rozhodnutím ruské generální prokuratury, která dnes postavila OSF mezi nežádoucí organizace. Na rozdíl od tvrzení ruské prokuratury se Open Society Foundations více než čtvrt století snaží pomáhat posílit právní stát v Rusku a chránit práva všech,“ uvedla OSF na svých webových stránkách s tím, že v minulosti byly její snahy ruskými představiteli i občany vítány. 

Pravdou ale je, že OSF se poprvé dostala do problémů s ruskou vládou už v červenci. Již tehdy jí bylo naznačeno, že spolu s řadou dalších „prodemokratických“ organizací může být obviněna z podněcování „mírné agrese“.

George Soros: filozof provokatér i majitel Manchester United

Soros se v říjnu dostal pod palbu také v rodném Maďarsku. Politici jej a jeho dobročinnost obviňovali z podpory ilegální migrace. OSF Maďarsko kritizovalo kvůli zacházení s uprchlíky. 

Newsletter