Euro 2016: Pivo, sport, cestování a PENÍZE


17:29 • 10. června 2016

Tagy: EURO 2016, Akcie, investice

Je to tu! Dneškem začíná fotbalový svátek v podobě Mistrovství Evropy, které se letos odehraje ve Francii. Bookmakeři žhaví kurzy, sázkaři drtí peněženky, manželky nakupují svým láskám pivo k televizi. Tak proč mezi tím vším humbukem nevydělat nějaké peníze? A právě na to se zaměřil server CNBC, který na základě kvantitativní analýzy vytvořil seznam akcií, jejichž výkon během minulých ročníků pozitivně, ale i negativně překvapil. Co tedy nakoupit a čemu se vyvarovat?

Pokud by Váš fotbalový dream tým byl akciové portfolio, zcela jistě by mezi žhavými favority byly především sázkařské agentury, firmy prodávající sportovní oblečení, cestovní společnosti a pivovary. Dle, s nadsázkou řečeno, selského rozumu jde o jasné vítěze. Omyl, vše je jinak.

Podle analýzy CNBC se během šampionátů od roku 1980 nejvíce dařilo zdravotnickému sektoru. Pokud byste na začátku EURA koupili akcie indexu EURO STOXX Healthcare a na jeho konci je prodali, dosáhli byste za posledních sedm šampionátů zhodnocení více jak 2,3 %. Hvězdným kanonýrem by v tomto případě byla například britská společnost Smith & Nephew, dále pak její kolegyně GSK či biofarmaceutická firma Shire.

Přesným opakem, tedy oblastí s nejhorším výkonem, byly technologie. Za tu samou dobu ztratil sektor v průměru více jak 2,9 %. V plusových číslech se pohyboval pouze v 45 % dnech z celého mistrovství.

Někteří analytici již s předstihem vybrali své tipy. Šlo například o francouzskou banku Societe Generale, která vsadila na sázkařskou firmu PaddyPower Betfair a na leteckou dopravní společnost EasyJet. Nicméně, oba tyto tituly během posledních tří šampionátů odepsaly v průměru zhruba 3 %. Mezi dalšími žhavými koňmi, byť je banka představila jako náhradníky, byla i společnost Punch Taverns provozující ve Velké Británii síť hospod. Ani zde byste však nepochodili. Její výkon za tu dobu dosáhl v průměru něco málo přes -20 %. O něco lépe na tom byla její kolegyně JD Wetherspoon, která ovšem i tak skončila v mínusu kolem jednoho procenta.

Góóól aneb jak vydělat na EURO 2016

Dalším favoritem, u kterého by se během mistrovství čekal nadprůměrný výkon, je prodejce sportovního oblečení Sports Direct. Bohužel, ani zde byste pravděpodobně moc nevydělali. Průměrná ztráta v tomto případě dosáhla téměř -5 %. Ostře sledovaným titulem bude i oficiální sponzor celé akcie společnost Adidas. Podle Colina Cieszynkého, hlavního stratéga společnosti CMC Markets, má však akcie během celé akce tendenci klesat, obdobně jako tomu je před i po šampionátu.

Společnosti Investec Wealth & Investment míní, že červen by měl být dobrým měsíce především pro restaurace a hospody, stejně tak by se mohlo dařit i britským cestovním a volnočasovým firmám. Tento tip je však dvousečný. Sázka na akcie společností z Velké Británie je momentálně poměrně dost riziková, jelikož se blíží referendum o setrvání země v Evropské unii. Pokud by tzv. brexit byl odsouhlasen, žádné mistrovství by britské akcie už asi nezachránilo.

Ale zpět k fotbalu. Pokud Vás nelákají akcie, štěstí můžete zkusit na sázkách. Váháte na koho vsadit? Nemusíte, v tomto směru Vám totiž poradí studie banky Goldman Sachs.

Sportu zdar a fotbalu zvlášť!

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.