Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Brusel zvedá výstražný prst. Pozor na ruské dluhopisy!

Brusel naléhá na evropské banky, aby se vyhýbaly první ruské emisi státních dluhopisů od zavedení sankcí Západu. Vytváří tak pochybnosti nad životaschopností emise. Přestože sankce EU výslovně nezakazují nákup ruského vládního dluhu, představitelé EU zopakovali varování Washingtonu, že výnos z emise by mohl být zneužit. Pokud tato varování přesvědčí evropské banky, aby se prodeji vyhnuly, mohlo by být Rusko přinuceno svůj první „vpád“ na kapitálové trhy opustit.

„Je jasné, že nechtějí, abychom se emise zúčastnili,“ řekl jeden bankéř obeznámen s věcí. „Byli jsme odrazováni.“ Moskva se již delší dobu snaží podkopat režim západních sankcí zpřístupněním svého kapitálové trhu. Zatím se však podařilo dosáhnout jen velmi malého posunu. Sankce mají velmi silnou podporu německé kancléřky Angely Merkelové. V pondělí ministři zahraničí EU znovu potvrdili, že vztahy s Moskvou se opírají o zavedení Minských dohod na Ukrajině.

Co může znamenat ruský odchod ze Sýrie?

Vydání dluhopisů se očekává ve výši tří miliard dolarů a v podobě 10letých eurobondů. Navíc přichází v době, kdy vládní finance zasáhla recese a propad cen ropy na světovém trhu. Je to zkouška ochoty Západu zaujmout tvrdý postoj v šedých oblastech sankcí. Během diskuse ministrů zahraničí, Philip Hammond, britský ministr zahraničí zdůraznil, že sankce měly zmáčknout Rusko a odstřihnout ho z kapitálových trhů a vyzval kolegy k udržení tohoto „robustního“ přístupu.

Podle bankéřů a vedoucích evropských úředníků znamená nedostatek přímých sankcí na Rusko to, že držitelé obligací budou jen nepravděpodobně čelit problémům regulačních orgánů v případě, že peníze nakonec budou použity na podporu sankcionovaných subjektů.

Zaorálek v HN: Rusové zásobují Evropu uprchlíky

Newsletter