Německá centrální banka varuje: Bitcoinu nevěřte!

Bitcoin je v současné době hitem finančních trhů. Poslední dobou pravidelně láme rekordy, díky čemuž přitahuje stále větší pozornost investorů. Značné výkyvy kurzu přináší spekulantům možnosti, jak své prostředky rychle a masivně zhodnotit. Anebo taky prodělat. Německá centrální banka se rozhodla Němce před investicemi do této digitální měny varovat. Jako prostředek uchování hodnoty je podle Bundesbank bitcoin zásadně nevhodný.

Extrémní výkyvy

„Bitcoin je předmětem spekulací, jehož hodnota se rychle mění,“ řekl člen výkonné rady spolkové banky Carl-Ludwig Thiele německému listu Welt am Sonntag s tím, že v poslední době jeho cena sice roste, tak tomu však nemusí být navždy. „Z našeho pohledu není bitcoin žádný vhodný prostředek uchování hodnoty. To ukazuje jednoduchý pohled na vývoj jeho kurzu, který je velmi náchylný k výkyvům,“ uvedl Thiele.

Pojistka proti finančnímu kolapsu? Bitcoin vs. zlato

Virtuální měna bitcoin v poslední době zažívá obrovský boom, včera poprvé v historii prolomila hranici 1760 dolarů. V březnu se přitom propadla až pod hladinu 1000 dolarů poté, co americký regulátor zamítl žádost o povolení vzniku prvního BTC burzovně obchodovaného fondu navázaného na bitcoin, který by umožnil investice do této kryptoměny širším masám investorů (více ZDE). V dubnu americká Komise pro cenné papíry nicméně sdělila, že svůj březnový verdikt přezkoumá (více ZDE). Stanoviska pro nebo proti povolení fondu mohou být podávána až do 15. května.

Euro ani dolar to není

„Bitcoin je prostředek směny, který nevydává centrální banka, ale neznámí aktéři,“ řekl Thiele s tím, že pro něj bitcoin není žádnou měnou. Každý občan, který vloží své úspory do bitcoinu, by se měl podívat na vývoj jeho kurzu. „Kdo si i tak myslí, že je bitcoin natolik bezpečný jako euro nebo dolar, musí za to nést odpovědnost,“ řekl. „Můžeme lidi jen varovat před tím, aby používali bitcoin jako prostředek pro uchování hodnoty. Ale investiční rozhodnutí za občany nečiníme.“

Viceguvernér ČNB „vrací úder“ aneb polemika kolem bitcoinu pokračuje

Zakazovat ho nebudeme

Thiele nicméně nevidí žádný důvod, proč by se měl bitcoin jako platební prostředek zakázat. Zákony proti praní špinavých peněz platí i pro jeho uživatele. Ani pro finanční systém nepředstavuje v současnosti žádné nebezpečí, alespoň pokud zůstane okrajovým jevem.

Bitcoin jako digitální platební prostředek vznikl v roce 2009 s cílem vytvořit peněžní systém, který funguje nezávisle na státní kontrole a bankách, zároveň urychluje transakce a minimalizuje náklady. Nejznámější kryptoměna se vyvinula k oblíbenému nástroji pro spekulace díky silným výkyvům kurzu a k určité alternativní měně v zemích, kde jsou kapitálové tlaky kontrolovány shora. Největší část obchodů s bitcoinem se tak odehrává například v Číně.

Hampl (ČNB): Bitcoin je do značné míry čínskou měnou

Číňané odchází z práce a vydělávají miliony na bitcoinu

Thiele považuje bitcoin jen za produkt, který zaplňuje určitou mezeru na trhu. Denně na celém světě s touto kryptoměnou proběhne pouze 350 tisíc transakcí. „Naproti tomu jen v Německu proběhne denně 77 milionů převodů, účtování debetních položek a plateb kartou,“ podotkl Thiele.

Bitcoin ne, blockchain ano

K bitcoinu se bankéř staví sice kriticky, na druhou stranu blockchain, o který se tento peněžní systém opírá, považuje za zajímavou technologii, která umožňuje bezpečné a zašifrované peněžní transfery. Sama Bundesbank již ve spolupráci s Deutsche Boerse vyvinula prototyp finančních převodů, který je založený na technologii blockchain.

Newsletter