Americké akcie: Letní rekordy a co bude dál?

Léto se na amerických akciích neslo ve znamení nových historických rekordů. Teď tudíž přichází na řadu tradiční otázka –  co bude dál? Porostou, nebo spadnou? Se svou verzí odpovědi přichází David Bianco, hlavní akciový stratég pro americké trhy z Deutsche Bank. Podle něj se investoři mohou připravit na 5% pokles indexu S&P 500, přičemž toto číslo by mohlo být do listopadových prezidentských voleb prohloubeno až na -9 %.

Biancova slova potvrzuje i historie. Analýza předchozích let ukázala, že pád akcií obvykle přichází po létě, a to jakmile bylo v červenci či v srpnu dosaženo dosavadních maxim aktuálního roku. Průměrná ztráta za těchto podmínek, která byla pozorována v době od roku 1961, dosáhla -8 %, a to pokaždé v období oo konce srpna do listopadu téhož roku. Pokud bychom nezapočítali „medvědí“ trhy z let 1987 a 1990, dostali bychom se na číslo -6,6 %.

Pravdou ovšem je, že z hlediska celého roku nebyl počet situací, kdy trhy vytvořily celoroční maxima právě v červenci nebo v srpnu, velký. Od roku 1960 byla naprostá většina „YTD“ rekordů dosažena až v prosinci.

„Hon za letní akciovou rally je pokaždé velice riskantní,“ přepisuje Biancova slova server Business Insider. „Nedávno obnovený pád cen ropy, doplněný o silnější americkou měnu, se aktuálně jeví jako nejpravděpodobnější stopka dalšího růstu zisků na akcii.“

Vezmeme-li tedy v potaz červencové rekordy indexu S&P 500, dalo by se z historického hlediska čekat, že vidina propadu trhů v měsících po srpnu je poměrně reálná. Na druhou stranu, ve hře je stále relativně velké množství faktorů, které investorů dodávají alespoň nějakou naději na možnost naprosto opačného scénáře, než Bianco předpovídá.

Newsletter