Spojené státy se topí. Ovšem ne ve vodě ani v penězích

Spojené státy se topí. Není to však voda ani peníze, čeho má největší ekonomika světa na rozdávání. USA jsou totiž zaplaveny ropou.

Poslední data Úřadu pro energetické informace ukázala, že se americká zásoba ropy zvedla v minulém týdnu o bezmála 5 milionů barelů, díky čemuž se dostala až na celkových 533 milionů. Pro srovnání, odhady analytiků za tu samou dobu počítaly s nárůstem o „pouhých“ 2,8 milionů , výsledek byl ale nakonec téměř dvojnásobný.

Celkově se USA nachází v situaci, kdy zásoby černé komodity rostou nejen absolutně, ale i vzhledem k aktuální úrovni její spotřeby. Potvrzuje to například analýza společnosti Commonwealth Bank.

Kudla do zad ropného trhu? Vrahy hledejte v USA

„Americké zásoby ropy během většiny minulého roku klesaly kvůli slabé tamní nabídce,“ přepisuje server Business Insider slova analýzy Commonwealth Bank. „Tento trend byl však díky obnově ropného sektoru USA zvrácen. Během minulého týdne se výstup těžařů zvýšil až na 9,1 milionů barelů za den, což je o zhruba půl milionu barelů nižší číslo, než bylo maximum z července 2015.“

Podle odhadů Úřadu by původní maximum mohlo být lehce překonáno, a to vzhledem k predikci dalšího růstu zásob. Ten by měl být podpořen především rostoucím počtem nových těžišť, jejichž počet by se během letošního roku a toho příštího měl zdvojnásobit oproti tomu, který byl pozorován minulý rok v květnu.

„Data ukazují, že cena ropy kolem 50 dolarů za barel je dostatečná k obnově amerických těžařů využívajících metodu frakování,“ píše banka. „Jejich nabídka je tak mnohem silnější, do toho navíc vstupují nižší náklady a schopnost rychleji reagovat na vývoj trhu.“

Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

Nespokojený OPEC

Jenže radost jedněch je bolestí druhých, v případě ropy to platí obzvlášť. Rostoucí americké zásoby totiž v posledních dnech srazily cenu komodity až na 4měsíční minima, což je vývoj, který jde proti představě skupiny OPEC a vybraných nečlenských zemí participujících na dohodě o osekání těžby o 1,8 milionů barelů za den.

Trvání tohoto paktu je načasováno do poloviny letošního roku. Pokud však bude i nadále trvat ten samý trend, kde významnou roli hraje právě americká těžba, mnozí experti předvídají možné prodloužení dohody uzavřené v listopadu minulého roku.

„Zvýšené zásoby ropy budou pravděpodobně dostatečným důvodem, proč by dohoda měla být prodloužena,“ cituje server CNBC slova nedávné studie společnosti RBC Capital. V tomto směru bude klíčové sledovat především největšího hráče, kterým je Saúdská Arábie, a to konkrétně korunního prince Sálmána či ministra pro energetiku Khálida al-Falíha.

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Možné rozhodnutí o dalším kroku ropného kartelu přijde pravděpodobně v květnu, konkrétně 25. května, kdy proběhne jeho tradiční zasedání ve Vídni.

I přesto, že by na prodloužení dohody nakonec došlo, studie Commonwealth Bank stále pracuje s letošní očekávanou cenou ropy v rozmezí 50 až 60 dolarů za barel, přičemž riziko je právě kvůli expanzi americké těžby nastaveno směrem dolů.

Během čtvrtka si ropa připisuje smíšené výsledky. Brent roste o +0,08 % až na 50,68 USD za barel, WTI naopak klesá o -0,42 %, což odpovídá 47,84 USD.

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Newsletter