Překvapení č. 2: Česká ekonomika je na tom ještě lépe, než se čekalo


AKTUALIZOVÁNO - 15:21 09:10 • 1. září 2017

Tagy: HDP ČR

AKTUALIZOVÁNO – Ještě lepší, než se čekalo. Zpřesněný odhad potvrdil, že růst české ekonomiky významně zrychlil. Podle zpřesněného odhadu byl hrubý domácí produkt (HDP)  ve 2. čtvrtletí o 2,5 procenta vyšší než v předchozím čtvrtletí, čekal se růst jen o 2,3 procenta. Meziročně HDP rostl o 4,7 procenta, trh čekal jen 4,5 procenta. K příznivému vývoji české ekonomiky přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka.

„Růst domácí ekonomiky je tažen především zahraničním obchodem a spotřebou domácností. Data tak odpovídají vysoké důvěře domácností v ekonomiku a rychlému růstu mzdových podmínek. Očekáváme, že nominální růst průměrné mzdy by letos měl atakovat hranici sedmi procent,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Dodal, že v mezikvartálním porovnání se dramaticky změnil vliv investiční složky. Tvorba hrubého kapitálu vzrostla proti předchozímu čtvrtletí o více než šest procent. Poprvé od začátku loňského roku tak investice přispěly pozitivně k meziročnímu růstu HDP.

„Největší překvapení struktury HDP ve 2. čtvrtletí bylo dáno citelným zrychlením investiční aktivity. Ta meziročně zrychlila o téměř osm procent a přispěla tak k růstu HDP dvěma procentními body. V předchozích čtvrtletích byla totiž investiční dynamika z meziročního pohledu stále záporná a její obnovený růst se očekával v pomalejším tempu, ČNB ve své prognóze předpokládala zrychlení investic ve 2. čtvrtletí meziročně o 2,4 procenta,“ uvedl hlavní ekonom ING v ČR Jakub Seidler.

Růst investic byl dle Seidlera relativně plošný a po roce je patrný také obnovený růst v infrastrukturálních stavbách. Stále příznivě se však také vyvíjela spotřeba domácností. Dobrou zprávou je, že růst spotřeby domácností je patrný napříč zbožím dle trvanlivosti a službami. Nezaostal ani příspěvek zahraničního obchodu.

„V letošním roce očekáváme tempo meziročního růstu české ekonomiky přes tři procenta. Na druhou stranu neočekáváme překonání rekordního růstu z roku 2015, kdy ekonomika rostla meziročně o 6,6 procenta,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Kromě růstu domácí a zahraniční poptávky po českých produktech, by podle něj mělo dojít také ke zrychlení čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie, které podpoří investiční aktivitu ve veřejném a později i v soukromém sektoru. V rámci dotačních programů schválených v roce 2015 zbývá do konce roku 2018 vyčerpat přes 70 miliard korun, což je 70 procent celkové alokace.  

Investiční aktivita nabrala ve druhém čtvrtletí letošního roku neočekávaně rychlejší spád. Z meziročních poklesů se přesunula k meziročním růstům. Tvorba hrubého fixního kapitálu v porovnání s loňským rokem posílila o 7,7 procenta. Její silný příspěvek k růstu HDP, respektive hrubé přidané hodnoty (HPH) překvapil, neboť se očekávalo, že se výsledky obnovené investiční aktivity nejprve projeví v zásobách a teprve až poté v samotné tvorbě fixního kapitálu, doplnil Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) byla mezičtvrtletně vyšší o 2,3 procenta a meziročně o 4,7 procenta. Dařilo se většině odvětví národního hospodářství. K meziročnímu růstu HPH nejvýrazněji přispěl zpracovatelský průmysl, tažený nejen výrobou dopravních prostředků a na ni navazujícími odvětvími, ale například i růstem produkce elektrických přístrojů a zařízení.

Vedle toho došlo k plnému obnovení výroby v chemickém průmyslu. HPH zpracovatelského průmyslu vzrostla mezičtvrtletně o 3,5 procenta a meziročně o 7,9 procenta. Rostla i většina odvětví služeb. K oživení došlo ve stavebnictví, kde byla HPH mezičtvrtletně vyšší o 2,6 procenta a meziročně o 3,1 procenta.

Na straně poptávky byl růst HDP ve 2. čtvrtletí podpořen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. Vedle dlouhodobě rostoucí spotřeby domácností se  mezi faktory růstu domácí poptávky nově zařadila i investiční aktivita. K meziročnímu růstu HDP přispěly investiční výdaje 1,7 procentními body, spotřeba domácností 1,5 procentními body a zahraniční obchod 2,1 procentním body.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 1,8 procenta a meziročně o 4,4 procenta. Rostly výdaje ve všech kategoriích spotřeby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se mezičtvrtletně zvýšily o 0,4 procenta a meziročně o 1,9 procenta.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.