Co zachrání české stavebnictví?

Tuzemské stavebnictví se po loňském růstu letos propadá, podle dnešních čísel Českého statistického úřadu klesla stavební produkce také v dubnu, a to meziročně reálně o 13,7 procenta. Navázala tak na propady z předchozích měsíců. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v dubnu meziměsíčně nižší o 3,3 procenta.

Za celý loňský rok přitom české stavebnictví vzrostlo meziročně o 7,1 procenta. Letos v dubnu klesl i počet zahájených bytů, meziročně o 3,3 procenta. V dubnu bylo dokončeno dokonce o 17,8 procenta méně bytů, než ve stejném období loňského roku.

„Stále více se potvrzuje, že loňský rok byl zcela mimořádným díky efektu Bruselských peněz, kdy se všichni snažili dočerpat co nejvíce dotací z fondů EU. Stavební firmy měly tolik práce, že často ani nestíhaly brát nové zakázky. Stavaři opakovaně deklarovali, že mají zajištěnu práci na dlouhé měsíce dopředu. Právě to nyní mnoho firem drží nad vodou,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol Evžen Korec.

Pokud se má současná tristní situace českého stavebnictví opravdu změnit, musí se podle Korce proměnit nynější prostředí nepřátelské jakékoliv nové výstavbě. Současná vláda opakovaně deklaruje podporu českému stavebnictví jako jednomu z pilířů celé ekonomiky, po dlouhé době má sektor i svého vlastního ministerského náměstka. Kromě této personální změny toho však vláda zatím příliš nepředvedla. Je na čase přejít od slov k činům. „Lék na problémy sektoru je jednoduchý: výrazně zjednodušit proces povolování staveb ze třístupňového na jednostupňový. Abychom se v délce získání stavebního povolení nemuseli poměřovat s Irákem, ale raději s vyspělými státy západního světa,“ naznačil Korec.

Příchod letošního roku, kdy se nové programové období teprve rozbíhá a evropských peněz se tak ještě mnoho nerozděluje, české stavebnictví opět sráží na dno, poznamenal Korec. A všechny ukazatele naznačují, že lépe hned tak nebude. Propadá se objem veřejných stavebních zakázek, výrazně ubývá i vydaných stavebních povolení. „Vázne příprava nových infrastrukturních staveb i vyjednávání s Bruselem o udělení výjimky pro významné dopravní stavby za desítky miliard korun. Stavaři se tak po loňském hodování probudili do pěkné kocoviny,“ dodal majitel Ekospolu.

Produkce v pozemním stavitelství v dubnu meziročně klesla o 12,8 procenta a výroba v inženýrském stavitelství o 15,5 procenta. Počet bytů, které se v dubnu začaly stavět, klesl meziročně o 3,3 procenta na 2614. Stavebníci dokončili 1617 bytů, což bylo proti loňskému dubnu o 17,8 procenta méně.

Newsletter