Jak odstartuje ECB zářijovou štafetu centrálních bank?

Dnešním dnem startuje zářijová štafeta klíčových jednání světových centrálních bank. Jako první vybíhá Evropská centrální banka v čele se svým šéfem Draghim. Co čekat? Napoví analytický tým společnosti Fidelity International.

Evropská centrální banka na svém čtvrtečním zasedání zřejmě nepřistoupí k dalšímu uvolňování a stimulům. Nicméně se očekává, že Mario Draghi zopakuje závazek ECB k dalším stimulům, budou-li potřeba, a uslyšíme komentáře k vlivu Brexitu na evropské trhy.  Podle Anny Stupnytské, která ve Fidelity působí jako ekonomka, je velmi málo pravděpodobné, že by ECB ve čtvrtek rozhodla o dalším uvolňování.

„Vzhledem k tomu, že údaje u eurozóny se v poslední době slušně zlepšily a vliv Brexitu na trhy byl zatím relativně malý, neočekávám, že by ECB v tomto okamžiku dále uvolňovala,“ říká Anna Stupnytska. „Mario Draghi však zřejmě zopakuje závazek ECB podpořit trhy, bude-li to nutné, a proto zřejmě na tiskové konferenci uslyšíme nějaké komentáře k Brexitu,“ doplňuje Stupnytska.

Podle Dierka Brandenburga, senior analytika oddělené obchodování s dluhopisy, se ECB již velmi brzy ocitne na rozcestí, kdy bude muset vůči trhům učinit takové kroky, aby její program kvantitativního uvolňování (QE) i přes negativní vedlejší účinky na finanční systém mohl pokračovat.

„Pro dluhopisový trh je klíčovou otázkou nedostatek dostupného bezrizikové zajištění. Se státními dluhopisy v hodnotě 1,2 triliónů EUR, které se nyní obchodují pod úrokovými sazbami vkladů a které tedy nejsou způsobilé pro program PSPP (Public Sector Purchase Programme), má ECB dvě možnosti,“ vysvětluje Brandenburg. ECB může podle něj ještě dále snížit depozitní sazbu od současných -40bp, a to tak, že nakoupí více krátkodobých dluhopisů. Toto by, obdobně jako snížení depozitní sazby, vedlo k tomu, že křivka evropských státních dluhopisů by byla strmější a hlavní dlouhodobé sazby by se přesunuly do záporných hodnot.

„Nedomníváme se, že by evropské banky, jejichž marže jsou již nyní pod obrovským tlakem, toto uvítaly,“ komentuje Brandenburg. „Jedinou realistickou možností pro ECB je umožnit svým členským centrálním bankám posunout se od nákupů vzácných, nedostatkových akti, směrem k větším periferním trhům, jako např. Itálie. Tedy v průběhu času se diskrétně odchýlit od klíčového omezení kapitálu. Z politického hlediska je to složité rozhodnutí a Rada guvernérů by k němu mohla přistoupit až po dlouhých konzultacích později v průběhu roku.“

Newsletter