Divoký měsíc čínských akcií. Nejhorší od 2012

Čínské akciové trhy zahájily nový týden znovu v červeném, zatímco celý měsíc končí ve výrazných ztrátách. K dnešním poklesům – index Shanghai Composite padal až o 3,7 % – přispěla také víkendová zpráva, že Peking by mohl zastavit své kontroverzní intervence na trhu. Mezitím se blíží zasedání Fedu, jemuž obavy ze zpomalování čínské ekonomiky a následné výprodeje akcií značně zkomplikovaly rozhodnutí o načasování zvýšení sazeb.

Fed si nezavírá vrátka k zářijovému růstu sazeb, ukazuje Jackson Hole

Čínské akcie po prudkých ztrátách z úvodu minulého týdne, vyvolaných obavami ze zpomalování čínské ekonomiky, zpevnily v posledních dvou obchodních seancích o deset procent. Za celý srpen přesto odepisují zhruba 13 procent, což je nejhorší měsíční bilance za déle než tři roky. Znamená to zároveň třetí měsíční ztrátu za sebou.

Deník Financial Times o víkendu informoval, že Peking ukončí své rozsáhlé „stabilizační“ nákupy akcií, jimiž zasahoval na trhu proti masivním výprodejům a údajným spekulantům. Čínské akcie pod tíhou této zprávy zamířily níž a hlavní index šanghajské burzy dnes padal až o bezmála 4 %, aby v závěru ztrátu korigoval na necelé procento. Za celý měsíc srpen tak index umazal bezmála 13 %. 

Hongkongský index HSI dnes svou zhruba procentní ztrátu v závěru zcela umazal a zakončil s 0,3% ziskem. Japonský index Nikkei dnes ztratil 1,3 %.

Podle některých analytiků, přestože Peking ukončil své rozsáhlé nákupy na trhu, bude „hlídat“ aktéry, kteří podle něj trh „destabilizují“. Za dnešním poklesem na trzích ale zčásti mohl stát především výběr zisků po zotavování v předešlých dvou obchodních dnech. Se zásadnějším rozhodnutím mohou investoři vyčkávat na údaje o aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru, které mají být zveřejněny tento týden.

Miliardář: Čínská vláda by se měla vzdát nereálných cílů

Z celosvětové hodnoty akcií umazal měsíc srpen přes 5 bilionů dolarů. Zapůsobila obava z toho, že čínská ekonomika, která je po americké druhá největší, je v horší kondici, než se očekávalo. A tato obava rychle přerostla v paniku, která seslala většinu světových indexů z historických maxim. K tomu se přidala další nejistota z načasování růstu úrokových sazeb ve Spojených státech a důsledků tohoto kroku.

Mezitím se spekuluje o načasování růstu úrokových sazeb ve Spojených státech, kde zjevně „nic není rozhodnuto“. Viceguvernér Fedu Stanley Fischer o víkendu řekl, že je stále brzy na rozhodnutí, zda první růst sazeb v září je vůbec možný. Mimo jiné řekl, že je dobrý důvod věřit, že inflace poroste, čímž dodal argumenty jestřábům.

Newsletter