Ovčáček: Pražské kavárně bych uměl poradit, jak na Zemana


13:38 • 4. května 2016

Tagy: Zeman, prezident, politika

„Prezidenta zvolí lidé z náměstí. Pražské kavárně bych uměl poradit, jak Zemana porazit. Dělat to ale nebudu.“ I to prohlásil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Vysoké škole ekonomické v Praze. Věnoval se i hledání Antizemana nebo migrační krizi.

V úvodu tiskové konference za účasti studentů oboru Ekonomická žurnalistika na VŠE a děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka Jiří Ovčáček představoval svou roli tiskového mluvčího. „Mým prvotním komunikačním cílem bylo získat pro pana prezidenta maximální prostor v médiích. To ale nemůžete dělat pořád, protože byste voliče přesytili. Mým současným cílem je tak komunikovat politická stanoviska nejrůznějším názorovým a zájmovým skupinám tak, aby je všichni jasně chápali. Mám rád debaty a debatuji i s lidmi z druhého názorového břehu – z takzvané pražské kavárny. Jedinou hranicí pro mě je sprostota a urážlivost, takoví lidé pro mě nejsou partnerem k debatě.“ sdělil Ovčáček přítomným studentům a novinářům. 

Problémem kavárny je hledání Antizemana

Prezidentská volba v roce 2018 bude podle Ovčáčka velmi dramatická a plná iracionality. Zemanovi odpůrci dělají mnoho přešlapů. Jejich hlavní chybou je, že hledají jakéhosi Antizemana, ale ne prezidentského kandidáta. Žijí ve vlastní bublině a minulosti a nedokážou oslovit širší publikum. Jenže demokratickou změnu nelze udělat tak, že sestavíte „radu moudrých a spravedlivých“ a sesadíte současného prezidenta.

„Zemanovi odpůrci točí stále dokola stejná témata a nenabízí nic nového. A musím se trochu pochlubit: Kdybych byl na jejich místě, dokázal bych veřejnost oslovit i s jiným kandidátem. Ale radit jim samozřejmě nebudu. Nedochází jim, že Zemana zvolí lidé z náměstí, ne novináři a akademici z Prahy.“

Volební účast v příští prezidentské bude podle Ovčáčka velmi vysoká, protože může určit podobu Česka na dalších deset let dopředu. Jen informaci, zda bude Miloš Zeman v roce 2018 opět kandidovat, neprozradil. Prý je na to sám velmi zvědav.

V migrační krizi dochází na Zemanova slova

Pochopitelně došlo i na migrační krizi. Podle Ovčáčka před rokem všichni kritizovali Zemana za jeho postoje, ale dnes na jeho slova dochází. Například Rakousko kritizovalo politiku Česka, Slovenska a Maďarska, ale dnes zjišťuje, že se jedná o jediný možný přístup. Opatření, která nyní Rakušané zavádějí, mají ještě mnohem tvrdší formu, než jakou navrhoval Miloš Zeman. Stejně tak Angela Merkelová nebo francouzský prezident ustupují od své původní politiky a dospěli ke stanovisku českého prezidenta.

A výhled do budoucnosti? V nejbližší době prezidenta čekají zahraniční cesty do zemí, které jsou pro tiskového mluvčího opravdovými oříšky – Makedonie a Arménie. Makedonie se topí v masových opozičních demonstracích a Arménie ve znovu doutnajícím sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

„Taková témata jsou pro tiskového mluvčího nesmírně složitá, protože by o nich měl víc mlčet než mluvit.“ uzavřel mluvčí setkání se žurnalisty na akademické půdě.

RSS

Fascinuje ho způsob, jakým technologie mění společnost. Studuje VŠE, kde využívá statistiku a datovou analýzu k hledání odpovědí na politické a socioekonomické otázky. Vystudoval softwarové inženýrství na Banff & Buchan College a na ČVUT, programoval pro Českou filharmonii a v současnosti se podílí na vývoji klíčových IT systémů pro Commerzbank.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.