Euromýty, Řecko, krize eurozóny. Money Expo ONLINE

Investiční a trading summit MoneyExpo patří od svého prvního ročníku v roce 2011 k největším akcím svého druhu ve střední Evropě. Postupem času se ze značky MoneyExpo stala rodina celoročních akcí zaměřená na individuální tradery a investory. Ve dnech 6. až 7. listopadu probíhá dvoudenní investiční kongres FPG MoneyExpo Invest 2015, který je určený pro finanční profesionály, investiční zprostředkovatele a privátní poradce.

Co nabízí letos? Inspirativní pohledy na aktuální témata a investiční příležitosti: Euro a situace v eurozóně, nastupující odvětví FinTech a P2P ekonomika, aktuální vývoj na kapitálových trzích, kde se již několik měsíců ozývají reminiscence na rok 2008. Zajímavá diskuse se jistě rozvine nad správou kapitálu, která přiblíží možnosti a limity správy aktiv prostřednictvím investičního zprostředkovatele, makléře, asset manažera i privátního bankéře.

Roklen24 je mediálním partnerem akce a Vám z ní přináší zajímavé postřehy v online rozhovoru.

SLEDUJEME MONEY EXPO 2015 ONLINE

Sobota 7. listopadu 2015

11:11 Reakce Lukáše Kovandy: Řecká krize přece odhalila slabiny eurozóny a to, v čem nefunguje. Opravdu do této eurozóny máme vstupovat?

11:11 Doporučení Thomase Kulidakise z řecké krize pro ČR? Přijmout euro, více se zapojit do integrace v rámci eurozóny i Evropské unie a budovat znalostní ekonomiku. „I autoprůmysl se může jednou rozhodnout, že je mu výhodněji například na Ukrajině,“ říká k české ekonomice a debatě s Lukášem Kovandou o tom, na čem stojí česká a řecká ekonomika.

10:37 Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen, na Money Expo připomněl, že Řecko vstoupilo do eurozóny podvodem (manipulací zadlužení) a pouze ten mu pomohl k dosažení nízkých úroků.

10:24 Thomas Kulidakis na Money Expo říká, že jedinou cestou pro Řecku je částečné oddlužení. Zároveň, že problém nelze izolovat na „řeckou krizi“, jde o krizi uspořádání a fungování eurozóny.

9:58 Oslabení národní měny je pouze sedativum, které situaci na nějakou dobu zklidní. Zaberou jen reformy, říká Dědek k Řecku.

9:57 Řecku by Dědek poradil striktní dodržování dohodnutého záchranného balíku, který obsahuje velký podíl strukturálních reforem.

9:51 Výhodou eura podle mne je, že při úderu finanční krize nešlo uvažovat systémem oslabení vlastní měny, konkurenční devalvace. Devalvace má stejný účinek, jako exportní subvence a plošná dovozní přirážka, říká národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek.

9:04 Program Money Expo pokračuje debatou Oldřicha Dědka o euromýtech a strašácích, diskusí s Lukášem Kovandou a Thomasem Kulidakisem na téma řecké krize a poučení pro ČR nebo zamyšlením nad budoucností eurozóny. Sledujeme. Roklen24 je mediálním partnerem akce.

Pátek 6. listopadu 2015

16:28 Čeští investoři jsou velice konzervativní. Pokud to tak bude dále, výnosnost investic bude i nadále mizivá.

16:10 Jaké jsou formy správy kapitálu? Poradce vs. bankéř vs. makléř. Služby se doplňují, jelikož každý klient potřebuje jiný produkt a jiný přístup.

15:42 Alternativní investice jsou výhradou soukromých investorů. Státní instituce, například obce, z nich doslova „mají strach“.

15:31 Ti nejlepší portfolio manažeři nepracují pro velké banky. Nebojí se si půjčit stovky milionů a podnikat na vlastní pěst.

15:29 Z přednášky o správě nemovitostí: Nejistota při investici do bytu je hlavně v případě, ze vaši nájemci jsou neplatiči. Nedá se tomu dost dobře předcházet

15:24 Alternativní investice jsou jen pro ty, kteří mají volné zdroje. Nelze do nich dát 30 až 40 % svého celkového majetku.

15:13 Alternativní investice jsou považovány za rizikové, ale je potřeba rozlišovat škálu. Oblíbené jsou například zemědělské projekty, solární elektrárny, půda, atd. V české ekonomice však jejich oblíbenost není moc velká, oproti zahraničí nás v tomto směru dělí propast.

14:59 Souběžně probíhá workshop o správě nemovitostí. Expert Jiří Uhman tvrdí, že investice do nemovitosti v centru Prahy je zaručena jistota. Nemovitosti na Praze 1 jsou sice drahé, ale bez rizika.

14:51 Fondy a kolektivní investování, to je téma dalšího bloku. Nízké sazby srazily konzervativní fondy na dno, což přihrálo k dobru alternativním investicím. Faktem ale je, že ty fondy stále přehlížejí a dávají přednost „klasice“ ve formě dluhopisů s minimálním výnosem.

14:22 Z hlediska poplatků jsou fondy kvalifikovaných investorů o trochu levnější než běžné akciové fondy. V některých případech jsou dokonce bez poplatků, a to do určité úrovně výnosu.

14:08 Fondy kvalifikovaných investorů, na toto téma hovoří Aleš Tůma, analytik společnosti Partners. Co ej důležité sledovat? Zakladatele, statut fondu, investiční limity, likviditu a oceňování a v neposlední řadě finanční páku. Faktem ale zůstává, že tento způsob investování je většině retailových investorů nedostupný.

12:00 Skončila diskuse, je čas na oběd. Ozveme se s pokračováním programu kolem 14. hodiny.

11:42 Záruba zmiňuje, že Volkswagen Commercials je z hlediska tržní kapitalice 4x větší než Komerční banka. Motla se ptá, jaký dopad by byl, pokud by se firma dostala do defaultu? Motl odpovídá, že by případné dopady ovlivnily především Německo.

11:39 Volswagen sell nebo buy? Záruba by rozhodně nekupovat. Mašát se staví proti koupi pouze jedné akcie, dává přednost více titulům a dostatečné diverzifikaci. Do Volkswagenu by ale také nešel.

11:36 Záruba takový scénář rozhodně nevidí, Škodovka je zisková, tudíž by z vysokou pravděpodobností zavřena nebyla. Přiznává fakt, je Volkswagen opravdu je černou labutí. Přežití firmy se do budoucna bude odvíjet pouze a jen od vztahu s politiky.

11:34 Je možné identifikovat případné černé labutě? Mašát vidí Volswagen jako černou labuť. Kauza automobilky by mohla vész k tomu, že by vedení firmy jednoduše zavřelo jednu továrnu. Co když by to byla třeba Mladá Boleslav?  

11:30 Záruba považuje za „správné“ ocenění amerických akcií pomocí P/BV metody, která je oproti současným hodnotám mnohem menší. Proto jsou americké akcie silně nadhodnocené.

11:28 Mašát si nemyslí, že je v USA akciová bublina. Nalézt ji je ale možné i na realitním trhu. „Tištěné“  peníze centrálních bank jdou totiž nejen do dluhopisů, ale také do realit.

11:26 Diskuze se dostala na téma Fedu a jeho možného prosincového navýšení sazeb. Dle Mašáte je to možné, avšak je nutné vzít v potaz, že s vyššími sazbami by přišlo i určité ekonomické zpomalení.

11.22 Motl odmítá nařčení, že by centrální banky stály za dluhopisovou bublinou. Centrální banky nejsou investoři a není pro ně hlavním cílem zisk, naopak se snaží napravit situaci trhů zpět do normálu, což je věc, která se dle jeho názoru podařila.

11:18 Záruba vidi bublinu na amerických akciových trzích, které jsou dle něj o 20 až 30 %. Konkrétně zmiňuje sektor zdravotnictví a technologické giganty jako Amazon, Google, Facebook a Apple. V jejich případě cenu akcie určuje především značk, co je dle Zárubova názoru neudržitelné.

11:15 Mašát poukazuje na bublinu na dluhopisech a z jejího vzniku viní centrální banky. Její splasknutí může prý přijít velmi rychle.

11:12 Dle Motla jsou na trzích náznaky bublin. Obzvláště na dluhopisech, kde jsme se dostali do situace záporných úrokových sazeb.

11:00 Je na trzích bublina? Jaký je stav akciových a dluhopisových trhů ve stínu Fedu, Číny a kauzy Volkswagen? Na toto téma budou diskutovat Ondřej Záruba z DRFG investiční skupiny DRFG, Martin Motl z ČNB a Martin Mašát z Partners. 

 

 
 
 

Newsletter