Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

FinTech Daily: Inovace měnící bankovní sektor

Zatímco nové subjekty mění tvář bankovnictví, tradiční finanční instituce i nadále dominují díky partnerství, najímání, crowdsourcingu a novým řešením zaměřující se na spokojenost zákazníků. 

Jak budou inovace, jakými jsou trh půjček či blockchain, přetvářet bankovní operace tak, jak je známe?

Budou dominantní bankovní subjekty i nadále dominovat, nebo dojde na snížení počtu bankovních institucí kvůli rozvíjejícím se FinTech startupům? Budou současné bankovní organizace a FinTech společnosti soupeři nebo partneři?

I bez odpovědi na tyto otázky je více než jasné, že bankovnictví bude za deset let vypadat hodně odlišně. Ve zprávě “Banking Reimagined: How Disruptive Forces will Radically Transform the Industry in the Decade Ahead” společnost Deloitte posuzuje, jak současné a budoucí trendy společně ovlivní budoucnost bankovnictví.

Není otázka jestli, ale jak

Otázka obklopující bankovní sektor dnes není, zda toto odvětví bude transformováno, ale jak bude transformováno. Vliv nových konkurentů, nových technologií a nových očekávání spotřebitelů na bankovní sektor je stále výraznější než kdykoli předtím.

Tření způsobené staršími systémy a procesy v kombinaci se zvýšeným důrazem na zlepšování vztahu s klienty je to, co přitahuje nové hráče. Navzdory těmto příležitostem pro FinTech startupy a stále rostoucímu zájmu ze strany investorů dosažení významnějšího měřítka nebylo jednoduché.

Společnost Deloitte vidí transformaci bankovního průmyslu a plateb zejména v těchto pěti megatrendech:

  • nové organizační paradigma zaměřené na zjednodušení a hbitost
  • zaměření na značku a zlepšování spotřebitelských zkušeností
  • platební systémy založené na blockchainu
  • zvýšený význam strojového učení
  • konsolidace trhu s úvěry

Navzdory tomu všemu Deloitte věří, že bankovní sektor bude v budoucnu silnější než dnes. 

Zjednodušení organizace

Od ekonomické krize v roce 2008 organizace finančních služeb zjednodušovali své obchodní a provozní modely jednak z ekonomických důvodů a jednak z důvodu snížení organizační složitosti. Nyní si banky a družstevní záložny více než kdy jindy uvědomují, že nemohou zajišťovat všechny záležitosti a že je účinnější zadávat nebo převést jednu z hlavních činností mimo. Tyto změny vedly ke snížení počtu zaměstnanců a digitalizaci procesů.

Očekává se, že koncept rozšířených partnerství, kde je rostoucí závislost na síti partnerů, poskytovatelů služeb a průmyslových utilit, se stane v příští dekádě běžnější v celém odvětví. Tento rozšířený ekosystém zároveň nabízí některé zjevné výhody, jako je snížení nákladů a administrativní náročnosti. Vyvolává také podle Deloitte nové obavy kolem provozních rizik.

Zaměření na značku

Zatímco historicky byly bankovní značky jedny z nejrespektovanějších, finanční krize zasáhla všechny finanční instituce obzvláště tvrdě. Většina bankovních značek se zatím zotavují z poškozené pověsti během krize. Když srovnáme bankovnictví s jiným odvětvím, banky zaznamenaly nejmenší růst hodnoty svých značek v průběhu posledních 10 let.

Jak digitalizace všech odvětví průmyslu pokračuje, budou spotřebitelé očekávat, že se bankovní proměna bude replikovat i v jiných průmyslových odvětvích. Důležitost rozvíjení individuálních zkušeností založené na údajích analytiků bude prvořadým úkolem.

Hodnota značky v tomto odvětví bude také stále proudit z partnerství, které jsou uspořádány s ostatními v ekosystému. Diferenciace servisu a zkušenosti zákazníků se stále více stávají hlavními rozhodujícími faktory se schopností poskytovat real-time nabídky. Transparentnost a komerční příležitosti se stávají čím dál důležitější. 

Platební systémy založené na blockchainu

Deloitte odhaduje roční hodnotu globálních transakcí na 26 bilionů dolarů spolu s miliardami dolarů na poplatcích. Rovněž uvádí, že systémy, které stojí za tímto objemem plateb, jsou neefektivní, zastaralé a neschopné uspokojení celosvětové poptávky. Dopadem hospodářské soutěže na řešení těchto potřeb bude větší efektivnost a vyhlídka, že tradiční společnosti mohou ztratit kontrolu z důvodu zvýšeného dopadu digitálních technologií.

Vzhledem k těmto neefektivnostem každý platební kanál zažil transformaci. Jako příklady lze uvést platby online (PayPal), mobilní (MPesa), bezkontaktní (Apple Pay), peer-to-peer (Square, Venmo, atd.), přeshraniční převody finančních prostředků (Ripple Labs) a kryptoměny (Bitcoin). Největší proměna plateb může být na obzoru. Blockchain by mohl přinést obrovskou efektivitu tím, že urychlí transakce a sníží transakční náklady pro všechny zúčastněné.

Deloitte předpokládá, že blockchain inovace budou největší transformační změnou v systému plateb v příštích deseti letech. Jejich předpověď je, že objemy všech plateb se výrazně zvýší do roku 2025. Změny platební infrastruktury mohou usnadnit zvýšení objemu a zároveň snížení poplatků. 

Strojové učení

Automatické obchodování s elektronizací směn a algoritmickým obchodováním již zmenšilo úlohu lidského obchodníka v celé řadě tříd aktiv, především v akciích a futures. Výkon stroje pro inteligentní rozhodování bude narůstat v blízké budoucnosti exponenciálně. Deloitte očekává, že trhy budou účinnější, takže příležitostí pro konkurenční diferenciaci bude méně, což snižuje celkovou ziskovost. 

Konsolidace trhu s úvěry 

Řada okolností přispělo k dopadu na konkurenceschopnost starších bankovních organizací včetně:

  • přísnějšího regulačního prostředí pro starší bankovní instituce ve srovnání s nebankovními subjekty
  • rekordně nízkých úrokových sazeb, které negovaly tradiční výhodu maloobchodních bank
  • snížených překážek vstupu na trh prostřednictvím technologií bez obrovské počáteční investice
  • větší tech-důvtipné spotřebitelské základně s vyšším očekáváním digitálních přenosů a snížením loajality vůči tradičním bankovním subjektům

Příprava na budoucnost

Noví účastníci budou sice i nadále přinášet narušení trhu, ale starší finanční instituce budou stále dominovat. To proto, že banky a družstevní záložny udržují silné vztahy se zákazníky a podniky. To znamená, že tradiční finanční instituce budou sice postupně ztrácet kontrolu nad svou klientskou základnou, jak malé FinTech společnosti budou nabízet nová řešení snižující tření a bude nabízet více digitalizace, ale to v nejbližší době asi nebude stačit k tomu, aby se největší finanční domy položily.

Doporučení společnosti Deloitte pro bankovní odvětví je investovat do inovací díky partnerství, najímání, crowdsourcingu a pilotáži, setkávat se rovněž s různými hráči za účelem vývoje nových řešení v oblasti bankovnictví a aktivně spolupracovat s regulačními orgány na tvorbě standardů a protokolů kolem nových technologií.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter