Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

OPEC a dražší ropa: Naděje se hroutí za pět minut dvanáct?

Vidina dražší ropy se na trzích držela poměrně dlouho. Optimismus, který byl zažehnut v září díky alžírské dohodě o zmrazení těžby členů OPEC, se však vytrácí doslova za pět minut dvanáct. Kdo za to může?

První pomyslný klín byl do už tak dost křehkých jednání vražen již v pátek, kdy tisková agentura TASS přišla s informací, že Rusko nevyšle své experty na pondělní jednání členů a nečlenů OPEC, které mělo být v podstatě předvojem hlavního středečního sezení. Tato zpráva byla odůvodněna tehdy ještě spekulací o možném zrušením dnešní schůzky, a to vinou Saúdské Arábie, která se jí prý odmítá zúčastnit. A ejhle, potvrdilo se. Sjezd členů a nečlenů se nekoná, proběhne pouze „interní porada“ OPECu.

Kde se vzala tato saúdskoarabská neochota? Napovědět může sám ministr pro energetiku Saúdské Arábie Chálid Fálih, který v neděli prohlásil, že ropný trh se v roce 2017 dokáže stabilizovat, a to aniž by bylo nutné jakkoliv zasahovat do trendu produkce největších těžařů. Z toho důvodu se zachování aktuálních úrovní těžby jeví jako naprosto ospravedlnitelné.

Ruští experti asi nepojedou do Vídně na pondělní schůzku s OPEC

„Očekáváme, že v roce 2017 bude úroveň poptávky po ropě dostatečně silná, tudíž by mělo dojít na vyrovnání trhu, a to i bez jakékoliv intervence ze strany OPEC,“ přepisuje server CNBC Fálihova slova. „Na druhou stranu, zásah ze strany členů organizace by tento vyrovnávací proces a s ním i celkovou obnovu trhu měl urychlit.“

Tento komentář jasně svědčí o tom, že si Saúdská Arábie jakožto klíčový subjekt ropného kartelu nechává v rámci jednání otevřená „zadní vrátka“ pro případ, že by tolik očekávané zmrazení těžby nakonec nebylo odsouhlaseno.

Selhání OPEC = ropa za 40 USD

Dosavadní očekávání trhu byla relativně optimistická. Vše nastartovala zářijová dohoda OPECu o nastavení těžebních limitů v rozmezí 32,5 až 33 milionů barelů za den. Poté následovalo hned několik vstřícných kroků členů i nečlenů. Zmínit je možné například Rusko, které ústy prezidenta Putina vyjádřilo ochotu se na zmrazení podílet, stejně tak i Írán, který byl považován za „rebela“ kartelu neochotného se podvolit případné většině, ovšem vzápětí projevil alespoň částečnou ochotu se avizovaných jednání zúčastnit.

Moskva připravena na „zmrazení“. Pomůže i Trump

Dnešní, dá se říci, narušení těchto pozitivních očekávání se na ropě Brent podepsalo nejprve zhruba 2% propadem. Aktuálně se však situace stabilizovala natolik, že se komodita vrátila do černých číslech (Brent +0,015 %, WTI +0,09 %). Jak se bude celá situace nadále vyvíjet tak rozsekne až středa, kdy proběhne oficiální zasedání členů OPEC. Do té doby se dá čekat, že bude ropný trh reagovat relativně citlivě na každý náznak signalizující postoj hlavních těžařů majících vliv na výsledek jednání.

Newsletter