Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Další indicie z Fedu o načasování růstu sazeb: „Faktor Čína“ hraje roli

Chaos na finančních trzích vyvolaný obavami ze zpomalování růstu čínské ekonomiky by mohl oddálit začátek zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, který řada ekonomů očekávala již v září. Šéf newyorské pobočky americké centrální banky (Fed) William Dudley dnes uvedl, že zářijové zvýšení sazeb mu nyní připadá méně vhodné než před několika týdny.

Podle agentury Reuters tak Dudley vyslal zatím nejsilnější signál, že problémy čínské ekonomiky by mohly ovlivnit měnovou politiku ve Spojených státech. Zpomalení hospodářského růstu v Číně by podle Dudleyho mohlo zbrzdit světovou ekonomiku a snížit poptávku po americkém zboží a službách.

Dudley nicméně zářijový růst úroků v USA zcela nevyloučil. Argumenty pro zvýšení sazeb by podle něj do příštího zasedání Fedu, které se bude konat 16. až 17. září, mohly podpořit nové údaje o americké ekonomice a další vývoj na světových finančních trzích.

Řada investorů a analytiků po výkyvech na finančních trzích v posledních dnech dospěla k názoru, že Fed úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. „Je důležité nereagovat na krátkodobý vývoj na trhu přehnaně, protože není jasné, zda jde pouze o přechodnou korekci, nebo o něco trvalejšího, co bude mít dopad na hospodářský růst a inflační vyhlídky v USA,“ uvedl nicméně Dudley.

Americká centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že podmínky ještě nedosáhly úrovně nutné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.

Newsletter