Jak vypadaly dosavadní investice čínských firem v ČR?

,
13:20 • 5. září 2015

V ČR dosud Číňané vytvořili něco přes 1000 pracovních míst, shrnuje přehled čtk. Mezi největší investice dosud patřila továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.

Podle deníku E15 vznikne letos v plzeňském průmyslovém parku developerské společnosti CTP továrna čínského výrobce obrazovek a další elektroniky Hisense. Čínský koncern vytvoří v západních Čechách kolem stovky pracovních míst.

Zájem o vstup na český trh má v blízké době také jedna z největších čínských bank China Construction Bank (CCB), která hodlá otevřít pobočku v Praze. Otevření pobočky v Praze v současnosti chystá také Bank of China. Ta začne v Česku působit do konce letošního roku, sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců.

Čínský internetový prodejce Alibaba má údajně zájem o pozemky v chebské průmyslové zóně a čínská provincie Che-pej chce v lázeňské zóně v Pasohlávkách na Brněnsku vybudovat lázeňské centrum za více než dvě miliardy korun.

V pátek a dnes bylo oznámeno, že masivní investice do ČR plánuje čínská společnost CEFC, která nakoupí významné podíly v několika českých firmách. Získá fotbalový klub Slavia Praha, téměř poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se dohodla, že v ní spolu s partnery převezme 79,4 procenta. CEFC bude také strategickým partnerem společnosti Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

 

CEFC již letos v květnu získala pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T a počátkem září byl její podíl prostřednictvím dceřiné společnosti CEFC Hainan International Holdings CO. navýšen na deset procent a firma by měla zájem o navýšení podílu na 30 procent.

V prosinci loňského roku podepsal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobce luxusního skla Moser, který letos v dubnu otevřel svoji prodejní galerii v Šanghaji.

Čínská CEFC převezme téměř poloviční podíl v Travel Service

Loni do Česka přijelo celkem 211.000 čínských turistů. V letošním roce by k nám mohlo dorazit podle odhadu CzechTourism až 300.000 čínských turistů. Od 23. září začnou létat třikrát týdně čínské aerolinie Hainan Airlines mezi Prahou a Pekingem. Linku by ročně mělo využít asi 60.000 cestujících. Také útraty čínských turistů v Česku rychle rostou. V březnu a červnu dokonce Číňané poprvé utratili v tuzemských obchodech více než Rusové.

V královéhradecké nemocnici letos v červnu vzniklo centrum pro výzkum čínské medicíny, v budoucnu by v nemocnici měla vzniknout celá klinika zabývající se tradičními způsoby léčby. První ambulance čínských lékařů, kteří nabídnou pacientům možnost léčby tradiční čínskou medicínou, zde začne fungovat v září. Nové centrum tradiční čínské medicíny otevřely letos také Lázně Bohdaneč, Od příštího roku by měla klinika čínské medicíny fungovat i v mladoboleslavské nemocnici.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.